Dolar
6.8594
-0.0204%
Euro
7.7875
0.1581%
Altın
1809.06
-0.0088%
Borsa
118712.51
-0.5248%
G. Altın
399.269
0.0894%
Bitcoin
64617.35
0.3368%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Kılıçdaroğlu BTP Genel Başkanı ile görüştü

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İsim bazında hiçbir görüşme yapılmadı. Cinsiyet konusunda da hiç bir görüşme yapılmadı. Sadece Cumhurbaşkanının nitelikleri konusunda görüşmeler yapıldı. Bu konuda görüşler alındı” dedi.
  • 09.06.2014 - 15:11
  Kılıçdaroğlu BTP Genel Başkanı ile görüştü

  Kılıçdaroğlu BTP Genel Başkanı ile görüştü #1

  Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı süreci ile ilgili ziyaretleri çerçevesinde Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş’ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’na ziyarette TBMM CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ile Aytun Çıray eşlik etti. Görüşme sonrası basın mensuplarının karşısına geçen Kılıçdaroğlu ve Baş açıklamada bulundu.

  ''ÖN ÇALIŞMA YAPMIŞLAR, YAZILI METİN DE VERDİLER''

  BTP Genel Başkanı ve arkadaşlarının hazırlamış olduğu cumhurbaşkanlığı ön çalışmasını kendisine sunduklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı ve yöneticileri ile bir araya geldik. Kendilerine ziyaretin gerekçesini sundum. Geniş bir toplumsal uzaklaşmayla bir cumhurbaşkanı adayı belirlenmesinin Türkiye’nin çıkarları açısından çok önemli olduğunu ifade ettim. Sağ olsun Genel Başkan ve arkadaşları bir ön çalışma yapmışlar. Bize yazılı metinde verdiler. Bu nedenle kendilerini yürekten teşekkür ediyorum. Umuyorum önümüzdeki süreç içerisinde Bağımsız Türkiye Partisinin de kabul edeceği, destekleyeceği bir cumhurbaşkanı adayını çıkarmış oluruz” şeklinde konuştu.

  ''FAYDALI BİR GÖRÜŞME OLDU''

  BTP Genel Başkanı Baş, görüşmelerin olumlu ve faydalı geçtiğini belirti. Baş, sözlerine şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanlığı yaklaştığı bu dönemde vasıfları belli olması gereken hususları Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte heyetini de kabul ettik. Görüşlerini aldık. Görüşlerini dinledik. Bizde görüşlerimiz söyledik. Faydalı bir görüşme oldu. Bu görüşmenin özeti, laik, demokratik hukuk devletinin yapılanmasının kuvvetler ayrılığı esasına göre olması, demokratik krallığa gidecek yolların önü kapalı olacak. Tarafsız bir cumhurbaşkanı, milletin tamamını kucaklayabilecek bir kimliğe sahip olması, milletimizin değerleriyle birlikte bütünleşmesi, bu değerleri koruma, kollama adına ona göre de devleti ve devletin kurumlarını sahiplenmesi gibi esasları ele alarak Sayın Genel Başkanımla birlikte ekiplerimiz değerlendirdi. Ben partim adına çok istifade ettiğimi ifade ediyorum.”

  ''İSİM BAZINDA HİÇ BİR GÖRÜŞME YAPILMADI''

  Bir gazetecinin “Kadın aday ve Eskişehir Büyükşehir Başkanı Yılmaz Büyükşener öne çıktığı şeklinde yorumlar var. Bununla ilgili değerlendirme alabilir miyiz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “İsim bazında hiçbir görüşme yapılmadı. Cinsiyet konusunda da hiçbir görüşme yapılmadı. Sadece cumhurbaşkanının nitelikleri konusunda görüşmeler yapıldı. Bu konuda görüşler alındı. Demokrasiye inanmış, güçler ayrılığına, kuvvetler ayrılığı ilkesine inanmış, cumhuriyetin değerlerine, halkın değerlerine saygı duyan ve önem veren bir cumhurbaşkanı adayı profili çizdi. Bu çerçeve de bizde çalışmalarımızı yapıyoruz. Özel bir isimlendirme şuana kadar yapılmadı. Bunu yapmak şu aşamada doğru da değil” cevabını verdi.

  ''İSİM BELİRLEMEDE GEÇ KALINDI DEDİM''

  BTP Genel Başkanı Baş, aklında geçen bir isim olup olmadığı yönündeki soru üzerine, “Genel Başkana isim belirlemede geç kalındı dedim. Bana dediler ki, şayet sizleri dinlemeden biz bir aday ortaya koymuş olsaydık bu görüşmenin bir manası olmayacaktı. Bende aynı görüşe sonradan katıldım. Şuanda bizde görüşümüzü beyan edersek, halkı yönlendirmiş olur ve yapılan bu istişarenin bir manası olmamış olur. Bende şahsen gönlümde olanı dilimle söyleyemiyorum” dedi.

  Görüş Bildir