Petrol
114.18
2.75%
Euro
17.5606
0.52%
Dolar
16.3531
-0.07%
Altın
972.96
-0.19%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
489.150
0.34%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Kılıçdaroğlu: CHP 91 yıldır halk için mücadele veriyor

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi tarafından CHP Genel Merkezi yanında yapılan 9 Eylül Kuruluş Parkı'nın açılış töreninde konuştu.
  • 10.09.2014 - 04:17
  Kılıçdaroğlu: CHP 91 yıldır halk için mücadele veriyor

  Kılıçdaroğlu: CHP 91 yıldır halk için mücadele veriyor #1

  "Bizim mücadelemiz kolay bir mücadele değil ama biz zor işleri başarmayı seven bir gelenekten geliyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, 9 Eylül'ün CHP'nin kuruluş yıl dönümü olduğunu anımsattı.

  Anadolu ve Rumeli Kuvayi Milliye hareketlerinin, CHP'nin kökenini oluşturduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

  "CHP 91 YILDIR HALK İÇİN MÜCADELE VERİYOR"

  "Kendimizi hep dev bir çınara benzettik. Aslında 'dev çınar' haklı bir söylem çünkü dünyada bizim kadar eski, köklü ve hala yaşayan 3 ya da 4 parti var. Eğer biz 91 yıldır yaşıyorsak, haklı olduğumuz için, halk için mücadele ettiğimiz için, ezilenler için mücadele ettiğimiz için, mazlumlar için mücadele ettiğimiz için yaşıyoruz. Her gelenin bizi eleştirdiği, eleştirirken demokrasiden söz ettiği bir süreci yaşıyoruz. Eleştiriden hiçbir zaman korkmadık. Demokrasi getiren bir parti olarak hep demokrasiden yana olduk. Son kurultayımız bunun tipik bir örneğiydi. Herkes bekliyordu 'acaba bir kavga çıkar mı' diye. Niye çıksın? Herkes bekliyordu, 'karşılıklı sert söylem olacak mı?' Hayır, uygar ortamda tartıştık ve eleştirdik birbirimizi. Demokrasi örneğini verdik, bütün Türkiye'ye verdik. Bizim kurultaylarımızın bir şenlik havası içinde geçmesi için hep mücadele ettik. Tercihimizi bu yönden yana koyduk. Bizim dışımızda hangi siyasi partinin kurultayında demokrasi şöleni gerçekleşiyor?"

  Parti Meclisi (PM) seçimleri sırasında oyunu kullanmaya gittiğinde çarşaf liste dolayısıyla adaylara ait, yüzlerce binlerce afiş gördüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, "Anladım ki demokrasinin özgürleştiği bir ortama giriyorum ben" ifadesini kullandı.

  "CHP DEV BİR ÇINAR, ÇINAR FİLİZ VERMEZSE YAŞAYAMAZ"

  CHP için "Dev çınar" sözünü yineleyen Kılıçdaroğlu, bir çınarın filiz vermezse yaşayamayacağını vurguladı.

  Kılıçdaroğlu, "Genç filizlerimiz var. Bir ilki daha gerçekleştirdik. Bu PM'de yüzde 10 geçlik kontenjanının üzerinde gençler var. Gençler siyasete girmeli. Kuşkusuz hepsi milletvekili olacak değil. Ama partinin mutfağında tartışmalar nasıl oluyor, bir kültürü orada teneffüs edecekler" dedi.

  CHP'deki "cinsiyet kotasını" da hatırlatan Kılıçdaroğlu, çok sayıda kadının bu uygulama ile yönetimlerde yer aldığını belirtti.

  Kılıçdaroğlu, kadınlardan ve gençlerden kendilerine ayrılan kotaların daha fazlasını hayata geçirmelerini beklediğini de söyledi.

  "İŞ CİNAYETLERİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

  Açılışı görkemli bir şölen havası içinde yapacaklarını ancak Şişli'deki asansör kazası nedeniyle bunu iptal ettiklerini bildiren Kılıçdaroğlu, "Maalesef iş cinayetleri sonucu 10 emekçi hayatını kaybetti. Şimdi sorumlusu kim? Her biri topu başkasına atıyor. En son Başbakan da Başbakanlık Teftiş Kurulu'na havale etmiş, 'gidin sorumluyu bulun' diye. Aslında sorumlu çok basit, yanı başındaki koltukta oturan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı. Emrinde bir sürü denetim elemanı var" diye konuştu.

  "O asansörün bozulduğunu herkes biliyor. Herkes bunun tanığı ama şimdi büyük bir olasılıkla göreceksiniz, sorumluluğu ölenlere atacaklar" değerlendirmesini de yapan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

  "Tıpkı, bir hızlı tren macerası yaşadık biliyorsunuz. Pamukova'da kaza oldu, çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetti. Fatura sadece iki makiniste çıktı ve olay kapatıldı. Soma, hala kim sorumlu belli değil. Göreceksiniz o dosya da kapatılacak. Ama bunların takipçisi olacağız, tamamının hesabını soracağız. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. İş güvenliği diye bir kavram var. ILO'nun kuralları var, neden bu kurallara uymuyoruz? Bizim insanımızın hayatı bu kadar ucuz mu? Ölüm kapımızı bu kadar kolay mı çalmalı? Çadırda, asansörde, yeraltında hayatını kaybeden gene işçiler. Sorumlu? Siyasal iktidar sorumluluğu almıyor. Çağdaş ülkelerde şöyle bir kural var; bir iş açıldığında önce risk alanları saptanır ve riskler giderilir, ondan sonra işçiler çalışmaya başlar. Bizde açarsınız, risk oluşur, insanlar hayatını kaybeder, ondan sonra önlemini alırsınız.  Çağdaş, uygar devletlerle temel farkımız bu."

  Parkın hayırlı olmasını dileyen Kılıçdaroğlu, acıların yaşanmadığı, huzurun ve barışın egemen olduğu bir Türkiye temennisinde bulundu.

  KILIDAROĞLU'NDAN "KONGRE" ESPRİSİ

  Kılıçdaroğlu, açılıştan ayrılırken, parkın yan tarafında bulunan bir taksi durağı esnafının çay içme davetini kabul etti.

  Taksicilerle bir süre sohbet eden Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda, şoförle yolcuyu cam bölmeyle ayıran, "güvenlikli taksi" modelini hayata geçireceklerini anlattı. Kılıçdaroğlu, bu taksileri ödeme kolaylığı ile esnafa vereceklerini de söyledi.

  Durak yöneticisi İsa Çatalkaya, duraklarının yeni olduğunu ve halen su bağlantısını kuramadıklarını belirtirken, yeni açılan parktan kendilerine geçici süreyle su bağlanmasını istedi. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanı Taşdelen'e talimat verdi.

  Kılıçdaroğlu, Çatalkaya'ya işlerinin nasıl olduğunu da sordu. Çatalkaya, CHP Genel Merkezi'nden çok sayıda yolcu aldıklarını anlatırken, özellikle kurultay dönemlerinde bu oranının ikiye, üçe katlandığını söyledi. Kılıçdaroğlu'nun bunun üzerine, "Bir de diyorlar ki 'CHP sık sık kongre yapıyor'. İşte yapacağız ki taksiciler kazansın" esprisi gülüşmelere neden oldu


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir