Euro
10.7907
-0.33%
Dolar
9.2501
-0.48%
Altın
529.22
0.11%
Borsa
1.433
0.2%
Bitcoin
614.319
6.17%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı kabul etmiyorum

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı olarak kabul etmediğini söyledi.
  • İHA
  • 05.06.2015 - 15:19
  Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı kabul etmiyorum

  kemal

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçimlerden sonra olası bir erken seçimin yapılabileceğine dair söylentilere cevap veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  "ERDOĞAN CUMHURUN BAŞKANI DEĞİL"

  "Erdoğan'ın muhalefete yönelik eleştirilerini biliyoruz. Cumhurun başkanı değil iktidar partisinin başkanı, en büyük zararı da kendi partisine veriyor. En büyük zararı demokrasiye veriyor. Burada Erdoğan’dan daha çok YSK üyelerini konuşmamız lazım. YSK üyeleri de yemin ederek görevlerine başladı. Tarafsız davranacaklardı, seçim tarafsız ortamda olacaktı. Hiçbir şeye uyulmadı. YSK açıkça iktidar partisinin arka bahçesi gibi görev yapıyor. Kusura bakmasınlar kendilerini yargıç olarak tanımlamasınlar. Çocuklarına da biz YSK’da görev yaptık, tarafsız görev yaptık demesinler. Açıkça şunu söylesinler ‘Biz iktidarın seçim kurulu üyeleriyiz. Onlar için çalıştık. Türkiye’de hukuk güvenliği tartışılabilir zaten yoktu. Hukuku da biz yok ettik’ desinler kendi çocuklarına"

  KURTULUŞ SAVAŞI'NIN NE OLDUĞUNU DA BİLMİYOR

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran seçimlerini Kurtuluş Savaşı olarak ilan etmesini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  "Sayın Erdoğan’ın tarafsızlığı konusunda endişelerimi defalarca ifade ettim. Endişe olması ötesinde iktidar partisinin bir sözcüsü gibi çalışır. Kurtuluş Savaşı benzetmesi yapmasını doğru bulmuyorum. Çünkü Kurtuluş Savaşı'nın ne olduğunu da bilmiyordur. Kuvayi Milliye’nin ne olduğunu da bilmiyordur. İktidarda kalmak için olağanüstü çalışma içinde. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kullanarak nasıl bunları yapıyor bu zat. Bu zata sormak isterim, namus ve şeref kavramı nedir senin için. Tarafsızlığının üzerine yemin ettin, tarafsız olacağım dedin, 550 milletvekilinin önünde yemin ettin. Acaba yemin ettikten sonra tarafsızlığını unutarak meydanlara çıkıp iktidar partisine oy istemek ne zamandan beri cumhurbaşkanının görevi oldu. Kendisini cumhurbaşkanı olarak ben kabul etmiyorum. İktidar partisinin eş başkanı gibi çalışıyor. Kurtuluş Savaşı’ndan söz ediyor. O Kurtuluş Savaşı’nı yapan insanlar bize tarafsız bir cumhurbaşkanı armağan ettiler, siyasetle uğraşmayan bir cumhurbaşkanı armağan ettiler, 77 milyonu kucaklayacak bir cumhurbaşkanı armağan ettiler. Siz bunların tamamını tuzla buz ettiniz. Seçim meydanlarında çıktınız kendi korkunuzun tuttsağı olarak iktidar partisine açık ve net destek verdiniz. Siz cumhurbaşkanı değilsiniz. Siz cumhurun başkanı değilsiniz. Siz sadece ve sadece kendi iktidarınızın başkanısınız."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir