Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4063
0.03%
Dolar
17.9343
0.01%
Altın
1.038
-0.05%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.179
-0.50%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Kılıçdaroğlu: Fransa bu ayıbın altından kalkamaz

  Kılıçdaroğlu “Aydınlanmanın ilk imzasını atan Fransız tarihine düşen bir gölgedir. Fransa bu yükün altından kalkamaz” dedi.
  • 23.12.2011 - 14:09
  Kılıçdaroğlu: Fransa bu ayıbın altından kalkamaz

  Kılıçdaroğlu: Fransa bu ayıbın altından kalkamaz #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Asteğmen Kubilay'ın şehit edilişinin 81. yıldönümü törenlerine katıldıktan sonra parti otobüsüyle Menemen'de vatandaşları selamladı.

  KUBİLAY SİMGEDİR

  Daha sonra Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'i makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu, ''Kubilay, bir şairimizin dediği gibi ''Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır'' şiirinin adeta bir simgesidir'' dedi.

  Fransa Meclisi'nde kabul edilen Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin yasa teklifine de değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

  FRANSA BU YÜKÜN ALTINDAN KALKAMAZ

  ''Dün Fransa Ulusal Parlamentosunda alınan bu karar, aydınlanmanın ilk imzasını atan Fransız tarihine düşen bir gölgedir. Fransa bu yükün altından kalkamaz. Demokrasiyi savunacaksınız, özgürlüğü savunacaksınız, eşitliği savunacaksınız, adaleti savunacaksınız, ama bunu savunan, savunduğunu söyleyen, geçmişten güçlü bir tarihi miras devralan Fransız Ulusal Meclisi düşünce özgürlüğünü yasaklayacak. Bunu anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum.

  BU AYIBI FRANSIZ AYDINLAR ORTADAN KALDIRACAK

  Fransa bu ayıbı temizlemelidir. Fransa'nın aydınlarına, Fransa'nın sosyal demokratlarına, Fransa'nın işçi hareketine, işçilerine buradan onları çok seven bir kişi olarak seslenmek istiyorum. Düşünce özgürlüğünün önündeki bütün engellerin kaldırılması dünyadaki bütün aydınların ortak talebidir. Bu talebi hiçbir ayrım gözetmeksizin Fransa da daha yüksek sesle seslendirmek durumundadır. Fransa'nın ayıbını Fransa'nın aydınları ortadan kaldıracaktır buna inanıyorum.''

  Kılıçdaroğlu, söz konusu yasa tekfininin Fransa Meclisi'nde kabulüne karşı alınan tedbirlere de değinerek, şöyle devam etti:

  BU TÜRKİYE'NİN ULUSAL SORUNU

  ''Bu konuda dün Sayın Başbakan'la da görüştük. Biz CHP olarak elimizden gelen her türlü katkıyı vereceğiz. Hükümetin bu konuda verdiği mücadeleyi destekleyeceğiz. Bu Türkiye'nin ulusal sorunudur. Ulusal bir sorun karşısında ortak hareket etmenin ne anlama geldiğini CHP çok iyi bilir. Oraya daha fazla milletvekilimizi göndereceğiz. Gerekirse ben bazı kişisel temaslarda bulunacağım ve bu ayıbın ortadan kalkmasını hep beraber talep edeceğiz. Umarım başarıya ulaşmış oluruz.''

  'HÜKÜMETİN ÖNLEMLERİ GÜZEL'

  Kılıçdaroğlu, bir basın mensubunun AK Parti Hükümetinin Fransa'ya karşı aldığı önlemleri nasıl değerlendirdiği yönündeki soru üzerine, ''Birinci aşama önlemler güzel. Bundan sonra bazı önlemlerin alınacağı Sayın Başbakan tarafından ifade edildi. O önlemlere de destek vereceğiz'' dedi.

  'GEREKİRSE ORAYA GİDİP SÖYLERİM'

  Gazetecilerin, ''Fransa'ya giderek Ermeni soykırımı yalandır diyecek misiniz?'' sorusuna ise Kılıçdaroğlu, ''İş o aşamaya gelirse, gerekirse onu da yaparız'' yanıtını verdi.

  'SORUNLARI TARTIŞTIK'

  Başbakan Erdoğan'a geçmiş olsun ziyaretinde başka konuların gündeme gelip gelmediği yönündeki soruya da Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

  ''Hayır. Biz sadece geçmiş olsun demek için sayın Başbakan'ı ziyaret ettik. Sayın Başbakan'ın daha önce sitemi vardı. ''CHP Genel Başkanları hiçbir zaman bizim genel merkezimize gelmediler'' diye. Hem sorunları tartıştık hem Fransa konusunda yapılacaklar neler onu konuştuk. Ortak bir çaba harcamaya karar verdik.''


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir