Petrol
87.16
-0.02%
Euro
18.1967
0.22%
Dolar
18.5323
0.14%
Altın
991.1
0.32%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
362.241
-0.34%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Kılıçdaroğlu İlhan Selçuk Heykeli'ni açtı-İzleyin

  CHP Genel Başkanı, Beşiktaş'ta yapımı tamamlanan heykelin açılış töreninde özel yetkili mahkemeleri eleştirdi.
  • 21.06.2012 - 23:06
  Kılıçdaroğlu İlhan Selçuk Heykeli'ni açtı-İzleyin

  Kılıçdaroğlu İlhan Selçuk Heykeli ni açtı-İzleyin #1

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş'ta yapımı tamamlanan 'İlhan Selçuk ve Cumhuriyet Aydınlanmasını Yaratanlar' heykelinin açılış törenine katıldı.Törende konuşan Kılıçdaroğlu, özel yetkili mahkemeleri eleştirdi.

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  O GERÇEK BİR AYDINDI

  Törende konuşma yapan Kılıçdaroğlu, İlhan Selçuk'un aydın bir kişi olduğunu, aydınların inandıklarından ödün vermediklerini belirterek, "O gerçek bir aydındı. Aydınların bir toplumda sorumluluğu vardır. Aydın, okur, dinler kültür ateşinde pişer ve olgunlaşır. Aydının bir diğer önemli sorumluluğu sorunlara eleştirel yaklaşmasıdır. Eleştiriye tahammül edenler ona saygı ile yaklaştı. Aydın olmak elinde meşale tutmak demektir. İlhan Selçuk bunu yaptı. Bu heykeli yapan sanatçı arkadaşımıza bedel ödettiler. Belediye başkanımızla beraber çalıştılar.İstanbul önemli bir kent. Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir kent. Bugünkü yönetimi İstanbul hak etmiyor. İstanbul'u dünyaya taşıyan bir lider lazım. Paris'e giden turist sayısına bakın İstanbul'a gelen turist sayısına bakın. İstanbullu daha özgür daha çağdaş kent istiyor" diye konuştu.

  DEMOKRASİYİ, ÖZGÜRLÜĞÜ ÖZLEDİK

  Özel yetkili mahkemeleri de eleştiren Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

  Silivri toplama kampından söz ediyoruz. 21. Yüzyılın Türkiye'sinde aydınların hapse atıldığı özel yetkili mahkemenin başkanı, "Niye bu yazıyı yazdın" diye soruyor, bu soruyu sormaya senin hakkın var mı? Önce kendine o soruyu sor. Yargıçlık koltuğunda oturan kişinin önce dünyayı, kültürü, aydınlanmayı, sanatın ve sanatçının ne olduğunu bilmesini lazım. Biz demokrasiyi özgürlüğü özledik. Biz Mustafa Kemal'i özledik. Türkiye'yi yarı açık cezaevine dönüştüren bir anlayış bu ülkeye yakışmıyor.


  Görüş Bildir