Petrol
91.54
-0.28%
Euro
18.5398
-0.04%
Dolar
18.5742
0.02%
Altın
1.026
-0.40%
Borsa
3458
-1.91%
Bitcoin
376.900
2.63%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C
  Kılıçdaroğlu: Başörtülü vekile evet ama kurallar var

  Kılıçdaroğlu: Başörtülü vekile evet ama kurallar var

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başörtülü vekille ilgili soruları cevaplandırdı.
  • 25.09.2013 - 06:55

  Kılıçdaroğlu: Başörtülü vekile evet ama kurallar var #1

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, başörtülü bir kadının milletvekili olmasında kendileri açısından bir sakınca olmadığını ancak devletin kuralları olduğunu söyledi.

  BAŞÖRTÜLÜ VEKİLE EVET AMA KURALLAR VAR

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başörtülü milletvekili konusunda ekonomi muhabirlerinin sorduğu bir soru üzerine kaçamak cevaplar verdi. Önce "Başvuru gelirse neden olmasın" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra da "Devletin kuralları var" diyerek seçilse bile TBMM'de başını açması gerektiğini ima etti.

  Kılıçdaroğlu, ekonomi muhabirleriyle yaptığı bir toplantıda, başörtüsü meselesini kendilerinin çözebileceğini iddia etti.

  "Önümüzdeki dönemde sizin partinizden başörtülü bir milletvekili, üst düzey yönetici görebilecek miyiz?" sorusu üzerine ise Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

  "Başvurursa olur, niye olmasın? Biz, 'niye başvurdun' diye kimseye bir şey söylemeyiz. Zaten geçmişte de oldu, MHP'den başörtülü birisi başvurdu, milletvekili oldu, Parlamento'ya geldi. Bir sorunumuz yok ki bizim. Bunu Türkiye'nin sorunlarını halktan kaçırmak olarak görüyorum, bu tartışmaları. Doğru da bulmuyorum. İnsanlar istediği kıyafetle geziyor zaten sokakta, kimse de bir şey söylemiyor. Ama devlet dediğiniz bir tüzel kişilik var. O tüzel kişiliğin de kuralları var, herkes de o kurallara uyacak. Biz de o kurallara uyuyoruz zaten. (Başörtülü bir kadın siyasetin dışında kalsın). Hayır efendim o da siyasete girsin, onun da hakları var, onun da seçme seçilme hakkı var. Niye olmasın. Ama bunu alıp da günlük, sıcak tartışmanın bir noktasına getirip temel sorunmuş gibi toplumun önüne koymayı doğru bulmuyorum. AKP bundan besleniyor. Ve bunu yeniden Türkiye'nin gündemine getirmek istiyor. Biz bunu doğru bulmuyoruz."

  SEÇİM BARAJI SIFIRLANABİLİR

  Yüzde 10 seçim barajının çok yüksek olduğunu da belirten CHP lideri "Böyle bir baraj olmaz. Dünyada örneği yok zaten. Bu makul bir düzeye indirilebilir, hatta sıfırlanabilir" ifadelerini kullandı.


  Görüş Bildir