Euro
15.2573
-0.09%
Dolar
13.4618
-0.07%
Altın
793.6080
0.00%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
491.991
1.10%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  Kılıçdaroğlu: Çay bahçeleri yenilenmeli

  Rize'de katıldığı bir toplantıda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, çay üreticilerinin sorunlarını ele aldı.
  • DHA
  • 16.04.2016 - 14:53
  Kılıçdaroğlu: Çay bahçeleri yenilenmeli

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geceyi geçirdiği otelde bu sabah, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katılımıyla yapılan ve bölgenin en önemli geçim kaynağı çay ile ilgili sorunların ele alındığı, 'Çay'a ve ÇAYKUR'a sahip çıkıyoruz' konulu toplantıya katıldı.

  ÇAY BAHÇELERİNİN AĞAÇLARI ÇOK ESKİ YENİLENMELİ

  Basına kapalı yapılan toplantının ardından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, çay bahçelerinin yenilenmesi konusunun da önemine değinerek, şunları söyledi:

  "Bahçelerin çok yaşlı olduğu, yaklaşık 70, 80, 90 yıllık ağaç olduğu, dolayısıyla bunların yenilenmesi gerektiği konusunda bir görüş birliği var. Yenilenme çalışmalarının da en azından 30 yıllık periyot içinde gerçekleşebileceği ifade ediliyor. İlk 4 yılda yeterli verimin alınamadığı ve o ilk 4 yıllık süre içinde de çay üreticisine özel bir desteğin getirilmesi konusunda çay üreticileri görüş birliği içindeler"

  Kılıçdaroğlu: Çay bahçeleri yenilenmeli İZLE

  Kılıçdaroğlu: Çay bahçeleri yenilenmeli #1

  "ÇAYKUR MUTLAKA YAŞATILMALI"

  "Üzerinde bütün bileşenlerin mutabık kaldığı bazı ilkeler saptandı. Rize’de çay dışında başka bir ürünün geçim kaynağı olmadığı konusunda tüm taraflar mutabık. Çay bu açıdan bölge ve Rize için stratejik bir ürün. İkinci önemli nokta ise; ÇAYKUR mutlaka yaşatılmalı. Bütün bileşenler özel sektöre karşı olmadıklarını ifade ediyorlar. Ama ÇAYKUR’un sosyal devletin bir gereği olarak güçlendirilerek yoluna devam etmesi konusunda tüm taraflar mutabık. Bir başka mutabık kalınan konu da, ÇAYKUR sadece ve sadece çayla ilgilenmeli, piyasayı düzenlemeli ama siyasi iktidarların arpalığı konumuna gelmemeli. Bir diğer önemli konu da kaçak çay. Kaçak çay Türkiye için büyük sorun. Kaçak çay nerede bulunursa mutlaka yakılarak imha edilmeli. Çünkü kaçak çay bir gıda maddesi ve bu maddenin Türkiye’ye sokulması doğru değil. Yıllık 50 bin ton kaçak çay tüketildiği ifade edildi. Bu son derece ciddi bir rakam.

  YENİ BİR ÇAY KANUNUNA İHTİYAÇ VAR

  Rize’de çay üreticilerinin ortak bir kaygısı var. Köyler boşalıyor, köyde işçi bulamıyorlar. İnsanların köyde kalması lazım ve bunun için mutlaka yeni teşvik politikalarının hayata geçirilmesi gerekiyor. Bölgede bir Çay İhtisas Borsası'nın kurulması yönünde de bir görüş birliği var. ‘Yeni bir çay kanununa ihtiyaç var. Ama Ankara’da veya başka bir yerde, kapalı kapılar ardında bir kanun çıkmasın, oldu bittiye gelmesin. Çayın bütün bileşenlerinin görüşü alınsın ve ortak bir çay kanunu çıkarılsın. Böylece hem üreticiler, hem tüketiciler, hem de Türkiye’nin ortak çıkarları korunmuş olacaktır’ şeklinde bir düşünce ifade edildi. Bütün bu düşüncelere canı gönülden katılıyorum"

  Kılıçdaroğlu: Çay bahçeleri yenilenmeli #2


  Görüş Bildir