Dolar
6.8637
-0.0043%
Euro
7.8393
0.1699%
Altın
1809.17
-0.016%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.103
-0.0746%
Bitcoin
63328.79
-0.6419%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C

  Kılıçdaroğlu'dan Şeriatçı İhsanoğlu eleştirilerine yanıt

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhalefetin Köşk adayı Ekmeleddin İhsanoğlu hakkındaki "şeriatçı" eleştirilerine Almanya'dan yanıt verdi.
  • 27.06.2014 - 22:55
  Kılıçdaroğlu'dan Şeriatçı İhsanoğlu eleştirilerine yanıt

  Kılıçdaroğlu'dan Şeriatçı İhsanoğlu eleştirilerine yanıt #1

  Kılıçdaroğlu, CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Avrupalı Türklere tanıtmak için geldiği Almanya'nın Neuss şehrinde, "Anadolu İnanç ve Kültür Buluşması" etkinliğine katıldı.

  "ELİN OĞLU UZAYA GİDİYOR, BİZ HALA BAŞÖRTÜSÜYLE UĞRAŞIYORUZ"

  Türkiye'nin 30-40 yıl boyunca başörtüsü meselesinde "birbirini yediğini" söyleyen Kılıçdaroğlu, "O takacak, bu takmayacak, bir gelişime sizin engel olmanız mümkün mü? Elin oğlu uzaya gidiyor, biz başörtüsüyle uğraşıyoruz" dedi.

  "Sosyal bilimlerde dün doğru dediklerimiz bugün yanlış çıkabiliyor, dinin kuralları değişmez ama siyasetin kuralları değişir" diyen Kılıçdaroğlu, "Kısır tartışmalara girmeyin, bizde her gün kavga var. Türkiye, bu kavgadan çıkıp, çağdaş uygarlığa dönmeli. Çözüm yasalarla değil, zihniyet değişimi ile mümkün" ifadelerini kullandı.

  Yurt dışında yaşayan vatandaşların kendi milletvekillerini seçip Ankara'ya göndermesini istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Önümüzdeki dönem bunu Meclis'e sunacağız. Burada yaşayan insanlar, kendi sorunlarını parlamentoda dile getirmeli. 300 bin kişiye bir milletvekili olması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

  Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk kez vatandaşların oy kullanacaklarını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Cumhurbaşkanının ahlaklı olması lazım. Cumhurbaşkanının vatana ihanet hariç hiçbir sorumluluğu yoktur. Cumhurbaşkanı adayının bir partiden olması doğru değil, anayasada tarafsızlık ilkesi var. Ettiği yemin de bunun üzerinedir. Bir cumhurbaşkanı adayı belirledik. Atatürkçü Düşünce Derneği'nden gelen arkadaşımız eleştirdi. Saygı duydum. Şöyle düşünmemiz lazım. Türkiye'nin şartlarını düşünelim. Kadın-erkek eşitliğine, hukukun üstünlüğüne, AB'ye tam üye hedefine inanıyor muyuz? Geçmişi temiz olan birinin cumhurbaşkanı olmasını istiyor muyuz? Bu ortak paydalardan birisi eksikse sorun vardır. Biz bu ortak paydalardan hareket ederek geldik. Adı 'büyük uzlaşma'. Büyük uzlaşma ile seçiyoruz. 'Gidin şuna ya da buna verin' demiyorum. Hangisine inanmışsanız ona oyunuzu kullanırsınız. Cumhurbaşkanı sizin oylarınızla belirlenecek. Kararınızı ona göre verin. Sorumlu bir yurttaş olarak sandığa gidersek konuşmaya hakkımız vardır. Oy vermeyip konuşmak olmaz."

  "ŞERİATÇI İHSANOĞLU" ELEŞTİRİLERİNE YANIT VERDİ

  Kılıçdaroğlu, insanları okumak ve tanımak gerektiğini, ortak payda varsa siyasetin uzlaşma sanatı olduğunu, uzlaşılamaz ise bunun demokrasi değil, dayatma olacağını belirterek, "(Ekmeleddin İhsanoğlu, İKÖ'de ve Mısır El-Ezher Üniversitesi'nde çalışmışsa kesin şeriatçıdır). Bu ön yargı neden? Adam kimya okumuş, bilim tarihçisi" dedi.

  Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk'ün 76 milyon vatandaşın ortak paydası olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Görkemli bir tarih yazmış, ağır bedeller ödemiştir. Ortadoğu'ya bakın, Atatürk'ün büyüklüğünü görün. Biz dünya ile savaşıp, İsviçre'den Medeni Kanunu alarak uygar dünyayı örnek aldık. AB bizi alır veya almaz, AB'nin bütün standartlarını Türkiye'de uygulamayı hedefliyoruz. Ahlaklıysanız ve kul hakkı yemiyorsanız dünyanın en iyi insanısınız" şeklinde konuştu.

  Görüş Bildir