Petrol
114
0.44%
Euro
17.5307
-0.03%
Dolar
16.8014
-0.15%
Altın
978.95
0.12%
Borsa
2406
0.00%
Bitcoin
339.265
4.87%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Kılıçdaroğlu'ndan başkanlık sistemi açıklaması

  Kılıçdaroğlu'ndan başkanlık sistemi açıklaması

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Başkan demeyelim de partili cumhurbaşkanı diyelim diyorlar. Bizi temsil etmez" dedi.
  • Haber Merkezi
  • 19.11.2016 - 10:08

  Partisinin il başkanları toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni Anayasa taslak metninde yer alan "Cumhurbaşkanı tarafsız olmayacak" maddesini eleştirdi:

  BAŞKAN DEMEYELİM DE PARTİLİ CUMHURBAŞKANI DİYELİM DİYORLAR

  "Cumhurbaşkanları tarafsızlık üzerine yemin ederler. Namusum ve şerefim üzerine and içerim diye yemin ederler. Niçin? Herkesi temsil etsin diye. İşçiyi, işveren, esnafı; herkesi temsil eder. Devlet organlarının uyumlu çalışmasını gözetir. Bir uyuşmazlık çıktığı zaman çağırır, uyumu sağlar. Tarafsızlık bu yüzden önemlidir. Şimdi bunu değiştiriyorlar. 'Başkan demeyelim de partili cumhurbaşkanı diyelim' diyorlar.

  BİZİ TEMSİL ETMEZ

  CHP olarak bizi temsil etmez. Abdullah Gül, Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel bizi temsil ediyordu. Başkanlık sistemine geçerseniz rejimi değiştirirsiniz. Bu kadar basit.

  Kılıçdaroğlu'ndan başkanlık sistemi açıklaması VİDEO

  AMERİKAN MODELİYLE HİÇ İLGİSİ YOK

  Rejimi değiştiriyorsunuz. Gelen başkan, hakimleri, büyükelçileri, milletvekillerini tayin edecek. Bir kişi bütün yetkilere sahip olacak. Eskiden Hitler'de vardı. Amerikan modeliyle hiç ilgisi yok. Amerikan başkanı büyükelçi tayin edemez. Bunu yapanlar bu ülkeye ihanet içindeler. Bu kadar açık ve net söylüyorum"

  Kılıçdaroğlu ndan başkanlık sistemi açıklaması #1


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir