Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
358.586
-0.88%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Kılıçdaroğlu'ndan çözüm süreci açıklaması

  Kılıçdaroğlu, partisinin 90. kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  • 09.09.2013 - 20:28
  Kılıçdaroğlu'ndan çözüm süreci açıklaması

  Kılıçdaroğlu ndan çözüm süreci açıklaması #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör örgütünün sınır dışına çıkışların durdurulduğuna yönelik açıklamasına ilişkin, "Güvensizlik üzerine süreç oluşturamazsınız. Geldiğimiz noktada iki tarafın da birbirine güvenmediği bir tablo ortaya çıktı. Tabi bunun hesabının Sayın Başbakan tarafından halka verilmesi gerekiyor" dedi.

  "GÜVENSİZLİK ÜZERİNE SÜREÇ OLUŞTURAMAZSINIZ"

  Bir gazetecinin, "Terör örgütü PKK çekilmeyi durdurduğunu açıkladı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  "Doğrusunu isterseniz süreç topluma büyük umutlar vermişti. Sayın Başbakan, bu konuda kararlılıkla yol alacağını ifade ediyordu. Bir sürecin başarıya ulaşmasının yolu, karşılıklı güvene bağlıdır. Güvensizlik üzerine süreç oluşturamazsınız. Geldiğimiz noktada iki tarafın da birbirine güvenmediği bir tablo ortaya çıktı. Tabi bunun hesabının Sayın Başbakan tarafından halka verilmesi gerekiyor."

  "GEREKENİ YAPMASI GEREKEN BAŞBAKAN"

  Kemal Kılıçdaroğlu, "Bundan sonra nasıl bir yol izlenir?" sorusuna ise "Onu Sayın Başbakana soracaksanız. Çünkü pazarlığı yapan o, masada oturan o, sözleri veren o, gereğini yapması gereken o. 'Niye yapmadın' diye herhalde herkesin soru sorması gerekiyor" yanıtını verdi.

  DEMOKRATİKLEŞM PAKETİ SORUSU

  Demokratikleşme Paketi"nin TBMM gündemine gelmesi halinde destek verip vermeyeceklerinin sorulmasına karşılık da Kılıçdaroğlu, partisinin hazırladığı bir demokratikleşme paketi olduğunu, çok sayıda yasada değişiklik öngören tekliflerinin TBMM Başkanlığına verildiğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Bunların tamamı bir kitapçıkta toplandı. Dolayısıyla bizim demokratikleşme paketimize uygun tasarılar gelirse elbette destek veririz. Ama benimsemediğimiz düzenlemeler gelirse ne için karşı çıktığımızı çıkar kamuoyuna anlatırız" diye konuştu.


  Görüş Bildir