Petrol
84.32
-0.83%
Euro
17.7866
-0.32%
Dolar
18.4588
0.24%
Altın
972.52
-0.06%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
354.950
0.35%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Öcalan'lı tepki

  Kılıçdaroğlu'nun Burdur Bucak'ta yaptığı konuşmanın hedefinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan vardı.
  • 27.05.2013 - 14:12
  Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Öcalan'lı tepki

  Kılıçdaroğlu ndan Erdoğan a Öcalan lı tepki #1

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, çözüm sürecine ilişkin tüm konuşulanları herkesin öğrenme hakkı bulunduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Bu ülkede 74 milyon insanı Abdullah Öcalan'ın ağzına bakar hale getiriyorsun" diye yüklendi.

  Kılıçdaroğlu, anayasa görüşmelerini demokrasi ve özgürlüğü güçlendirmek için yaparken görüşmelerin gündeminin bir anda başkanlık sistemine dönüştüğünü savundu. CHP Lideri, başkanlık sistemine ilişkin tartışmaları şöyle değerlendirdi:

  BİZE BAŞKANLIK SİSTEMİYLE GELME

  "Niye geliyor başkanlık sistemi Neden, bilen tartışan var mı? Yok. Bizim 150 yıllık parlamenter geleneğimiz var. Kör topal gidiyoruz. Orada da bizim karşı çıktığımız şeyler var. Milletvekillerini milletin kendisi seçmeli, liderler değil. Bu konuda kanun teklifi de verdik. Bırakın milletvekilini millet seçsin. Liderler geliyor sizin önünüze 3 tane 5 tane isim koyuyor, 'Bunlara oy vereceksiniz.' Bu demokrasi değil. Demokrasi, vatandaş kendi milletvekilini kendisi özgür iradesiyle seçer. Anayasa konusunda başkanlık sistemini tartışma konusu yaptırmadık. Demokrasiyi, özgürlüğü, vatandaşın haklarını istiyorsan, yargı bağımsızlığı istiyorsan gel. Her şey için gelebilirsin. Ama 'Ben başkanlık sistemini getireceğim.' Kusura bakma."

  ERDOĞAN'A ÖCALAN'LI TEPKİ

  "Pazarlığın ayrıntısı nedir, bilen var mı? Ya da kaba haliyle pazarlıkta neler görüşüldü bilen var mı?" diye soran CHP Lideri, "Süreç konusunda endişelerimiz, kaygılarımız var. Endişeleri kamuoyuyla paylaşıyor, söylüyoruz. Biz endişeyi söyleyince bize şu suçlamayı yapıyorlar, 'Siz barışa karşı mısınız' Yok kardeşim barışa karşı değiliz. Siz neleri konuştunuz biz onu öğrenmek istiyoruz. 74 milyon insanı Abdullah Öcalan'ın ağzına bakar hale getiriyorsun" diye konuştu.

  GÜNEY KORE'DE SAMSUNG BİZDE SAMSUN

  Türkiye ekonomisinin sıcak para üzerine şekillendiğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, sanayi üretiminin de gerilediğini aktardı. Türkiye'de bugün en büyük sorunu Türk sanayicisinin yaşadığını belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Güney Kore bir dünya markası yarattı; Samsung. Bizim de Samsun sigara fabrikamız vardı, biz de onu öldürdük. Her alanda başarılı yöneticilerimiz var. Başarısız olduğuz tek alan siyaset. Halka en çok yalan söyleyeni hep iktidara getirdik. Bunu da asla unutmayın. Bir de doğru söyleyenleri bir iktidara getirelim bakalım" diye konuştu.


  Görüş Bildir