Euro
9.6716
0.68%
Dolar
8.0679
0.76%
Altın
460.97
1.47%
Borsa
1.41
0.14%
Bitcoin
491.540
-3.30%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C
  Kılıçdaroğlu'ndan koalisyona yeşil ışık

  Kılıçdaroğlu'ndan koalisyona yeşil ışık

  Kılıçdaroğlu, AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle Letonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde öğle yemeğinde bir araya geldi.
  • Ajanslar
  • 17.04.2015 - 08:02

  Kılıçdaroğlu ndan koalisyona yeşil ışık #1

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB Büyükelçileri'nin, “Seçimlerden koalisyon ihtimali çıkabilir? Koalisyona hazır mısınız?” sorusuna “Belirli ilkeler ve değerler temelinde uzlaştığımız bir partiyle koalisyon kurabiliriz. Koalisyon kuracağımız partinin bağımsız olması gereken tüm kurumların bağımsızlığına, yargının mutlak bağımsızlığına ve medya özgürlüğüne inanması şartıyla...” yanıtını verdi.

  AB SÜRECİ BİZİMLE HAREKETLENECEK

  CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB ülkelerinin büyükelçileriyle, dönem başkanı Letonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde öğle yemeğinde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’na yemekte Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Eskişehir milletvekili adayı gazeteci Utku Çakırözer eşlik etti. Yaklaşık 1.5 saat süren yemekte Kılıçdaroğlu, partisinin iktidar olma hedefiyle ilgili projelerini aktardı. “Hedeflerinin CHP’nin tek başına iktidar olması” üzerine kurulu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “AB süreci bizim dönemimizde yeniden hareketlenecek. Biz, Türkiye’nin AB ile ilişkilerini yenilemesi gerektiğine inanıyoruz. AB değerleriyle paralel politikalar yürüteceğiz” dedi.

  HDP PARLAMENTODA OLMALI

  AB Büyükelçileri'nin “HDP’nin barajı geçme ihtimali” ile ilgili sorusuna Kılıçdaroğlu, “HDP’nin TBMM’de yer almasını isteriz, almalı da. Parlamenter demokrasiye inandığını vurgulayan bir parti hakkında aksini de düşünemeyiz. Ki MHP de HDP de koyduğumuz kriterler bağlamında koalisyon alternatifimiz olabilir” karşılığını verdi.

  SOYKIRIM TANIMINA KARŞIYIZ

  Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu’nun önceki gün aldığı “soykırım” kararıyla ilgili olarak ise “Tarafların tarihleriyle yüzleşmeleri, tarih disiplini içinde meselenin konuşulması gerektiğini savunuyoruz. Biz buna hazırız, CHP olarak da yaklaşımımız budur. Ancak ‘soykırım’ tanımını karşılıklı acıların yaşanmış olması açısından doğru bulmuyoruz” değerlendirmesi yaptı.

  NE DİYECEKLER BAKALIM

  Kılıçdaroğlu, TBMM’de görüştüğü Avrupa Konseyi bünyesinde kurulan Yolsuzluğa Karşı Devletler Topluluğu-GRECO komisyonu üyelerine de 2003 yılında kurulan ve üyesi olduğu Yolsuzluklarla Mücadele Komisyonu’nun raporunu verdi. Edinilen bilgilere göre buluşmada 17- 25 Aralık Operasyonları da gündeme geldi. Kılıçdaroğlu’nun toplantının sonunda heyete “Sonraki görüşmeniz kiminle?” sorusunu yöneltti, “AKP temsilcileriyle” yanıtına “Ne diyecekler bakalım” karşılığını vermesi gülüşmelere neden oldu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir