Petrol
98.11
0.73%
Euro
18.5786
0.89%
Dolar
17.9601
0.51%
Altın
1.034
0.46%
Borsa
2864
1.23%
Bitcoin
441.755
5.83%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C
  Kılıçdaroğlu'nun son grup konuşması

  Kılıçdaroğlu'nun son grup konuşması

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında partililere seslendi..
  • 24.01.2012 - 13:29

  Kılıçdaroğlu nun son grup konuşması #1

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı grup konuşmasında, Fransız Senatosu'nda alınan karar sonrası Hükümetin kararlı olmasını ve parti olarak arkalarında olduklarını söyledi: Hükümet kararlı olsun, arkasında duracağız.

  İşte parti grubundaki o açıklamalar

  İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar:

  AKP DEMOKRASİYİ ASKIYA ALDI

  AKP demokrasinin güvencesi değildir. Demokrasi askıya alınacak dedik, bize gülüp geçtiniz. Şimdi sizin kapınızı çalmaya başladılar. Tabloyu görüp şaşırmaya başladınız, biz şaşırmadık. Halkla birlikte demokratik yollarla her türlü mücadelemizi yapacağız.

  DİNK CİNAYETİNDE ADRES GÖSTERDİ

  Dink'in katledildiği tarih 19 Ocak 2007. O dönemin İstanbul Emniyet Müdürü, ''Cinayetin herhangi bir siyasi boyutu ve örgüt bağlantısı yoktur'' diyor basına. Bu açıklamayı yapan arkadaşımız Osmaniye'de vali. Muammer Güler bu olayları bilmiyordu. Getirdik devletin en kozmik biriminin başına geldi: Kamu güvenliği Müsteşarlığı.

  Başbakan diyor ki, biz üzerimize düşeni yaptık. 38 saat içinde failleri bulduk. Bakınız eski bir istihbarat görevlisi 20 Eylül 2010 tarihinde İçişlerine bir dilekçe veriyor. Bütün süreci anlatıyor. Başbakana soruyorum bu tutanak neden Dink'in avukatlarına verilmiyor. Efendi o derin dehlizlerin efendisi sensin. Bir vali diyor ki "Bana haber verilseydi. Bu olayı ben önlerdim."

  O delilleri o hakimlerin önüne kimler getirmedi? Az önce saydığım isimler. AKP'nin gözde bürokratları. AKP'nin gözetiminde yürütülen dava. 

  Mahkemelerin işine karışmazmış. Sen bunu benim külahıma anlat. 

  REKLAMCI HÜKÜMET

  Bunlar reklamcı hükümet. Reklamcılıkta çok iyiler. Gündeme ne geliyorsa onu kullanıyor. 

  Mahkemenin kararı ile ilgili olarak kamuoyunun tepkisi olmasaydı Erdoğan'ın kılı bile kıpırdamazdı. Şimdi diyor ki "Bu karar yanlıştır. Bu olay düzeltilecektir. Allah Allah sen nereden biliyorsun nereden yanlış olduğunu. Nereden biliyorsun düzeltileceğini." 

  İSTİHBARATI NEREDEN ALDINIZ?

  Uludere'de 34 yurttaşımız öldü. Ben oraya gittim. 7 saatlik yolu göze aldım gittim. Ben oraya Türkiye Cumhuriyeti için gittim. Ülkesiyle devletiyle bir bölünmez olduğunu göstermek için gittim oraya. Sen gidemezsin oraya. Ben gittim. Bizim yüreğimiz de insan sevgisi vardır. Onların yüreğinde oy sevgisi vardır. Bu 34 yurttaşımızı bombalamak için istihbaratı kimden aldınız.

  Arkadaş bu istihbaratı İsrail'den mi aldın Amerika'dan mı aldın?

  SUSMAYACAĞIM

  Hapisteki gazeteci sayısından utanıyorsan niye gereğini yapmıyorsun. Ben bu ülkede medya özgürlüğü yok dedim. Üniversiteler özerk mi? Ben bunları söylemeyecekmişim. Senden mi korkacağım? Anlatacağım. Bütün dünyaya anlatacağım. 

  FRANSIZ KİM?

  Nerede bir haksızlık varsa hemen üzerine gideriz. Kıbrıs Barış Harekatını düşünün. Bütün dünya ambargo uygulamış Kaddafi kapılarını açtı. O kaddafi linç edilirken sesini dahi çıkarmadın. 

  Sen Sarkozy'in Fransa'sına NATO'nun kapısını açtın mı açtın. Libya'da Kaddafi linç edilirken sustun mu sustun. Gittin Kaddafi'nin elinden ödülü aldın, Fransa Libya'yı bombalarken sen Ankara'da keyif çattın. Bütün bunlardan sonra kim Fransız. Laf cambazlığı yapıyorsun. Sen otur yaptıklarına bak. Her yerde anlatacağız. Sen bunların hepsini Fransa'nın lehine yaptın. Peki Fransa ne yaptı sana? Ermeni soykırmını tanıdı. Şimdi kim Fransız olaylara?

  OBAMA BİR KUCAKLADI...

  Obama seni kucaklamayıp da kimi kucaklasın? Her dediğini yapıyorsun. Dış politikaya bakın Ortadoğu'da en güvenli ülke Türkiye. Kim güveniyor bize? Asıp kesiyorlar. Beyfendi bir Amerika'ya gitti. Obama bunu bir kucakladı. Beyfendi biz de doğalgaz arayacağız dedi.

  Şimdi Irak işini hallettiler. Suriye'ye sıra geldi. Yetmedi mi 1 buçuk milyon insanın kanı. Dış politkada en önemli strateji bir başka ülkenin projelerine alet olmayacaksın. Bölge lideriyiz filan hikaye. Aramızın iyi olduğu bir ülke gösterin bana. Gösteremezsiniz.

  Derin bir korku var toplumda. Bu derin korkuya kapılıp giden yurttaşlarımız var. Hiç kimse korkmasın. Düşüncelerini açıkça söylesin. Onların güvencesi CHP'dir. 

  ANAYASA MAHKEMESİ'NE TEPKİ GÖSTERDİ

  Anayasa Mahkemesi CHP'ye ceza kesmiş. Biz Anayasa Mahkemesi'ni meşgul ediyormuşuz. Hak aramak için adalete başvuruyoruz, ve diyoruz ki 'Sana güvenmediğimiz için sen karara katılma' diyoruz. Daha önce verdiğin kararlara dayanarak böyle diyoruz. Sen kararı kaldırdın ve 'Başkan'a 2 oy hakkı verilir' diye madde koydun. Ben sana neden güveneyim. İstediğin kadar para cezası ver sayın başkan, hukukun üstünlüğü bu ülkeye ya gelecek, ya gelecek. Sana rağmen gelecek. Sanıyorlar ki biz yılacağız, korkacağız. Bizim davamız hukuk davasıdır. Sen verdiğin para cezasıyla benim düşüncemi mi kısıtlayacaksın.

  KOCAOĞLU'NA SAHİP ÇIKTI

  Belediye başkanımıza 397 yıl istiyorlar. Bana sordu gazeteciler 'Az' dedim. '1000 yıl olsa daha iyi olurdu'' dedim. Pazar günü isimsiz bir mail gelmiş Adalar Belediyesi'ni basmışlar. Biz Kayseri'de rüşvet defterini gönderdik. Orayı basan var mı? Hayır. Orası AKP'nin belediyesi çünkü. Basacaklarmış bizim belediyeleri Basmazsanız namertsiniz. Siz İzmir'in anakent belediye başkanına 397 yıl hapis öngörüyorsunuz. İnsaf ya. Genelkurmay başkanından terörist olursa, belediye başkanı da örgüt lideri olur. Normal tabi. İzmir teslim olmayacak. Başkanımız da teslim olmayacak.

  Kimin telefonu iistenirse dinlenebiliyor. Yeter ki AKP'yi rahatsız etmesin. Rahatsız ederse üzerinde her türlü baskı var.

  GÜL'ÜN GÖREV SÜRESİ 5 YIL

  Meşruiyet sınırları içinde kalmak kaydıyla kim cumhurbaşkanı seçilirse başımızın üstünde yeri var.

  Millet diyor ki Cumhurbaşkanı'nın görev süresi 5 yıl. Şimdi diyorlar ki 'Hayır görev süresi 7 yıl.' Hani siz hukukun üstünlüğü diyordunuz. Bir kişiye göre anayasa değişmez. Hukuk evrenseldir. Halk 5 yıl demişse 5 yıldır. Siz hiç sağlıklı bir demokraside anayasanın yasalarla değiştiğini gördünüz mü? Ben yaparım olur anlayışı olur mu? Gül diyor ki 'Bunu herhalde CHP Anayasa Mahkemesi'ne götürür'. Gül'ün görevi anayasayı uygulamaktır. Cumhurbaşkanı ile ilgili bir düzenlemenin gelmesi halinde cumhurbaşkanının görevi vardır. Zaten anayasaya aykırı bir durum olursa gereğini yaaprız. Ama cumhurbaşkanı 'bu benim şahsi meselem' derse, hayır o sizin şahsi göreviniz değil. Bu kişisel bir olay değil.

  GÜL YASAYI İADE ETMELİ

  O yasada temel bir yanlışlık daha var. Nakdi yardımla ilgili sınırlama var. Ayni yardımla ilgili sınırlama yok. Yani bir işadamı cumhurbaşkanı adayına uçağını tahsil edebilir. Cumhurbaşkanım yasayı gönderirken bu maddeyi de gözönünde bulundurun. Sizin o yasayı Meclis'e geri göndermek gibi tarihi bir göreviniz var. Eğer imzalanırsa adalete duyulan güvene darbe vurulur.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir