Kışanak: AKP en kalleş iktidar

Kışanak: AKP en kalleş iktidar

Barış ve Demokrasi Partisi Eş Başkanı Gültan Kışanak partisinin grup toplantısında AK Parti ve Başbakan Erdoğan'ı hedef alan ifadeler kullandı.

İşte Kışanak'ın konuşmasından satır başları;

Bu ülkede bu kadar büyük haksızlık, adaletsizlik yaşanırken bu kadar çok insan hakları ihlali yaşanırken her gün bu ülkenin gencecik insanı toprağa düşerken toplantımıza Sessiz filmi ile ödül alan Rezzan Yeşilbaş'ı kutlayarak başlamak istiyorum.

Hala mahkemelerde Kürtçe konuşmak istiyorlar diye mikrofonlar kapatıyor. Bizim kanayan dil yaramaz kanamaya devam ediyor. Bu Türkiye'nin alnındaki kara lekedir. Kürt halkının da kendi dillerini sınırsız bir şekilde kullanma hakkına sahip olması gerekiyor.

AKP BUGÜNE KADAR GELMİŞ GEÇMİŞ EN KALLEŞ İKTİDAR

Anadilimize vurulan kelepçeyi kırıp atacağımızı en güçlü direnişimizle bu sessizliği bozacağımızı ifade etmek istiyorum.

Türkiye'de polisin kullandığı gaz bombaları sonucu yaşamını yitiren insanlarımızın sayısı 14'ü buldu. 14 insanımızı AKP hükümeti döneminde gaz bombaları sonucunda yaşamını yitirmiştir. İki gün sonra Hopa'da yaşamını yitiren Metin Lokumcu'nun ölüm yıldönümü.

Bu cinayetler karşısında şimdiye kadar yargıda hiçbir sonuç alınamamıştır. Polis yargı karşısına çıkartılmamıştır. AKP bugüne kadar gelmiş en kalleş, en iki yüzlü iktidardır.

Şimdiye kadar AKP hükümeti kutsal devlet anlayışıyla devlet gücünü göstersin zihniyeti ile nasıl hareket edilmişse AKP öle hareket ediyor.

Bu ziniyette vatandaşın, insanın kıymeti yoktur. Herşey kusal devlet içindir. Eğer insan kutsal devlet anlayışına hizmet ediyorsa yaşama hakkına sahiptir.

İKİ YÜZLÜ, YALANCI İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ

AKP hükümeti bu anlayışın temsilcisidir. Şimdiye kadar eleştirilen, kabul edilmez görülen otorite, tank, gaz bombası, kelepçe dışında hiçbir yüzünü görmediğimiz devletin ta kendisidir.

Bizim devlette görmediğimiz yüzü değildir. İkiyüzlüdür, yalancıdır, riyakardır. Biz böyle bir iktidarla karşı karşıyayız. Devlet meclistir, devlet polistirordudur. Bu kadar açıktır. Bugün bunlar AKP'nin elinin altındadır.

Yasama resmen AKP diktatörlüğünün elindedir. Meclis Başkanı iktidar yaptırmıyor diyorsa bunun adı diktatörlüktür. Yargı AKP'nin emrinde çalışıyor.

BU MUDUR GEREĞİNİ YAPMAK?

Kutsal devlet anlayışının ırkçı olduğunu da anlıyoruz. Verilen yargı kararları ortadadır. Kürtlerin yaşadığı bölgelerde polis insan öldürebilir diye bir yasa var. Çıksınlar şereflerinle açıklasınlar. Cezaevindekilerin birçoğu Kürt değil mi? Ağzını açan Kürdü yakalamak için yasa çıkarmıştır.

5 ay geçmiş neden katilleri yargı karşısna çıkarmıyorlar. İstediğim kadar öldürürüm diyorsun. Devlet hesap vermez, katliam yapar,Yargının karşısına çıkartamasın ziniyeti var.Uludere olayında da böyledir.

Katiller nerede, bombalama emrini kim verdi? Bunun cevabını verdin mi? 5 aydır devlet susmuş. Bu mudur gereğini yapmak? Edebiyat yapmasın. Çıkıp bir bir AKP'nin önüne asacağım. 53 kişi AKP iktidarı döneminde demokratik hakkını kullandı diye katledildi. Nerde bunların katilleri? Hangisi hesabını verdi. İsterse götürürüz asarız o listeyi.

265 kişi AKP iktidarında katledilmiştir. Şimdi bunların hesabını vermeyeceksin adalete kimse hesabını vermeyecek. Sen milleti kandırıp saltanat sürüyorsun.

ACILAR ÜSTÜNDEN SİYASET YAPMA

Kimsenin acıları üzerinden siyaset yapma. Sen Başbakansın. Bu savaşı durdurmak için ne yaptın. Bunun hesabını vermeyen Başbakan millet edebiyatı yapacak. Bu yaklaşımı ile kendi sonunu hazırlayan başbakandır.

Ortada sorumlular yok. Biz akılsız mıyız? Biz senin arkanda rant için dizilenlerden değiliz. Roboski katliamından bu yana 880 kişi cezaevine tıktınız. 5 adamı bulup çıkaramadınız mı yargının karşısına?

ROBOSKİ KATLİAMININ ARDINDA TA KENDİSİ VARDIR

Yargı da deyip duruyor. Sen Başbakansın kimseyi kandıramazsın. Erdoğan'ın bugünkü konuşması göstermiştir ki Roboski katliamının arkasında bizzat kendisi vardır.

Türkiye siyasi tarihinin en seviyesiz siyasetçileri ile karşı karşıyayız. Bu Başbakan ne söylediğini biliyor mu? Ya söylediğini bilmiyorsa oturmasın o koltukta ya da bilerek söylediyse Türkiye siyasi tarihinin utanç sayfasında yerini alacak en rezil cümleyi kullanmıştır.

BÖYLE BİR KELİMEYİ NASIL AĞZINA ALIRSIN SEN?

Ölü sevici diye bir kelime kullanıyoır. Aile terbiyemiz buna uygun değil ama halkımızın gereği bilmesi için açıklamak istiyorum. Bu kavram ölülerde cinsel istismar içinde bulunan kişilere kullanılır. Böyle bir kelimeyi ağzına alacak kadar seviyesiz siyaset yapıyor. Bu kelimenin kendisi 34 insana hakarettir.

Böyle bir kelimeyi nasıL ağzına alabiliyorsun. Aile terbiyesi de mi görmedin. Bu ne seviyesizlik, bu ne terbiyesizlik? Bizim kişiliğimiz, aile terbyemiz buna uygun değil Onun seviyesine düşmeyeceğiz. Onun söylediklerinin tamamını ona iade ediyorum.

Başbakan bugün hesap vermek yerine gerekçelerin ardına sığındı. Başbakan hiçbir gerekçe seni kurtaramaz. Bu katliamın hesabını vereceksin. Sen Başbakansın.

ELİNDE SİHİRLİ DEĞNEK Mİ VAR?

Sen Başbakansın niye bu ülkede barışı temin etmiyorsun? Başbakan diyor dermanınız varsa söyleyin. Sen derman aramıyorsun belanı arıyorsun. İlacı var bu işin çözüm konusunda ortaya konulmuş onlarca proje, düşünce, fikir var.

Ben daha fazla öldürecem hevesine kapılmış kendine olmayan bir şeyi vehmediyorsun. Elinde sihirli değnek mi var nasıl yapacaksın bunu? Kimse acılar üzerinden siyaset yapmaz. Kimse sana bu hakkı vermemiştir. Acıları yarıştırma. Senin acın, senin gözyaşın diye ayrıştırırsan bundan çatışma çıkar.

Eğer Başbakanda zerre kadar vizdan varsa isteyebileceği kurumlar var belge isteyebilir. Yaşanmışlıkların öykülerini dinleyebilir. Bu ülkede yapılan hukuksuzluğa, adaletsizliğe yüreği öfke dolan çözümsüzlük siyaseti karşısında yüreği öfke duyan bedenini ateşe veren gençler var.

Öğrenmek istiyorsa,insanlığı varsa bu savaş politikalarına isyan eden gençler var. Başbakan bu iktidar önce vur emrini verdi sonra sus emrini veriyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi milliyetçiliği ırkçılığı kışkırtmak.İkincisi susturmak.

Birazcık konuşuldu diye beyefendi rahatsız oldu. AKP için susturdu. Konuştukça teröre prim veriyorsunuz dedi. Basında birkaç yazar var. Onlara da tasma diye bir kelime kullanıyor.

HERKES SUSSUN TAYYİP KONUŞSUN

Herkes sussun Tayyip konuşsun. Başbakan bugünkü konuşması ile bunu yapmaya çalıştı. Biz senin zihniyetinde çok Başbakan gördük. Biz bunun senden hesabını soracağız. AKP içinde insanlar vizdan muhasebesi yapsınlar ve susmasınlar.

Onlarda bu hakaretlere karşı bu katliamı açığa çıkaracak bir irade göstereceklerdir.

Bu katliamla ilgili söylenen sözlere gerçektende yüreğim isyan ediyor. Bu kadar mı haddini bilmez. İnsan da biraz utanma olur.

AKp'nin gerçek yüzünü gösteren gerçek aktörsün. AKP'nin bazı politikacıları AKP'nin figüranları olarak az konuş, çok konuş diye konuşuyor. Erdoğan ölülere saygısızlık eden bakanın ardında durdu

Tefecilik, kaçak ilaç, tarihi eser kaçakçılığı bunların tamamında İStanbul, Ankara, Kayseri, Edirne birincidir. Bunların rakamı 34 işçinin sırtında taşıdığı devede bir tüğdür.

Vergi kaçak herşe kaçak bu ülkede. Bunların üzerine gitmiyor ama.