Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
364.133
0.13%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Kurtulmuş: Devletin hiç mi kabahati yok

  Numan Kurtulmuş, devletin vatandaşını PKK’nın kucağına ittiğini söyledi.
  • 26.05.2013 - 03:31
  Kurtulmuş: Devletin hiç mi kabahati yok

  Kurtulmuş: Devletin hiç mi kabahati yok #1

  Almanya'da yaşayan Türklerle buluşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, PKK konusunda devletin de hatalarının olduğunu söyledi.

  Eyalet sistemine geçmeyeceklerini söyleyen Kurtulmuş, bunların tamamen dezenformasyon olduğunu ifade etti. Osmanlı’nın eyalet sistemi ile farklılıkları bir arada tutmayı başardığını kaydeden Kurtulmuş, bugün böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etti.

  “KIYAMETE KADAR BERABER YAŞAYACAĞIZ”

   Savaş ortamında bölünmeyen Türkiye’nin barış ortamında bölünmeyeceğini dile getiren Kurtulmuş, “Bu yanlış bir algıdır. Bizim ülkemizde yaklaşık 30 yıl süren bir savaş var ve hangi ülkelerin destek verdiğini siz benden daha iyi biliyorsunuz. Rahmetli Eşref Bitlis Paşa bir gün demişti ki; 'Keçilerin bile geçmediği yerlerde uçak bataryaları var. Bunları buralara kim koydu?' Bu kadar dış desteğe rağmen terör Türkiye'yi bölememişse bundan sonra bölmeye kimsenin gücü yetmez. Bizim ortak medeniyetimiz var. Biz Türkler bu ortak medeniyete ne kadar sahipsek aynı oranda Kürtler de, Lazlar da, Çerkezler de sahiptir. Zaten böyle olduğu için ayrılık şarkılarının hiçbirinin Türkiye'de karşılığı olmadı. Bundan sonra da aynı milletin çocukları olarak kıyamete kadar beraber yaşayacağız” dedi.

  “PKK'NIN KUCAĞINA İTİLDİLER”

  Sorunun geçmişi hakkında da açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

  “PKK işi bu hale getirdi ama, işin bu hale gelmesinde Türkiye'nin resmi politikalarının hiç mi kabahati yok? PKK önceden Kürt siyasetini güden küçük örgütlerden birisiydi. Ama Diyarbakır'ın 12 Eylül cezaevlerinde öyle işkenceler yapıldı, öyle haksız uygulamalar yapıldı ki insanlar mecburi istikamet PKK'nın kucağına itildiler. Ben köyleri yakılmış insanları, köy meydanında dışkı yedirilmiş insanları görmüş birisi olarak söylüyorum. Bunlar tabii ki yasal değil, bazı kirli çetelerin yaptığı işlerdi. İhtilalin önemli adamları, 'Bu memlekette Kürt yoktur' diyerek insanların kimliklerini inkar ettiler. İnsanların çocuklarına dilediği ismi verilmesine yıllarca engel olundu. İnşallah Türkiye şimdi bunlardan kurtuluyor. Anadili ana sütü kadar helaldir. Çünkü hiçbirimiz hangi anadili konuşacağımızı seçerek dünyaya gelmedik."

  Kurtulmuş Almanya'da konuştu


  Görüş Bildir