Petrol
91.31
-0.53%
Euro
18.4655
-0.44%
Dolar
18.5789
0.04%
Altın
1.023
-0.64%
Borsa
3479
0.00%
Bitcoin
375.927
0.57%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Kurtulmuş:ABD'nin darbeyle ilişkisi olduğunu düşünmüyoruz

  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "ABD yönetiminin darbe ile bağlantısının olduğunu düşünmüyoruz, Fetullah Gülen sorumlu" dedi.
  • AA
  • 06.09.2016 - 19:51
  Kurtulmuş:ABD'nin darbeyle ilişkisi olduğunu düşünmüyoruz

  numan

  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CNN televizyonunun canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ABD ile bağlantısının sorulması üzerine, Kurtulmuş şu değerlendirmede bulundu:

  "15 Temmuz'daki darbe girişiminin Pensilvanya'da yaşayan Gülen ile bağlantılı olduğuna yönelik güçlü kanıtlarımız var. Ordudaki bir grup, askeri darbe girişiminde bulundu ancak halkın cesareti, gösterdiği direnç Türk demokrasisini kurtardı. Ordudaki darbecilerin Fethullah Gülen ile güçlü bağlarının olduğuna yönelik çok fazla kanıtımız var."

  "ABD'NİN DARBEYLE BAĞLANTISI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ"

  Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Türkiye, ABD yönetiminin darbede rolünün olduğuna inanmıyor, değil mi?" şeklindeki soruya ise "Hayır, ABD yönetiminin darbe ile bağlantısının olduğunu düşünmüyoruz, Fetullah Gülen sorumlu. Bizim ABD yönetiminden beklentimiz ya onu iade etmesi ya da iade süreci sonuçlanıncaya dek gözaltına alması." cevabını verdi.

  ABD ile Türkiye arasında hukukçulardan oluşan ikili bir komisyon oluşturulduğunu ve her iki tarafın da bu konu üzerinde çalıştığını anlatan Kurtulmuş, ABD'li yetkililere çok fazla kanıt gönderdiklerini, dosyaların ABD yargısının elinde olduğunu ve iade sürecinin zaman alacağını ifade etti.


  Görüş Bildir