Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
141.840
2.21%
12ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 12 C

  Meclis'te ırkçılık tartışması

  Meclis Genel Kurulu'nda Irak tezkeresi üzerindeki görüşmelerde MHP ve BDP arasında tartışması çıktı.
  • 10.10.2013 - 17:33
  Meclis'te ırkçılık tartışması

  Meclis te ırkçılık tartışması #1

  Meclis Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da Irak tezkeresi üzerinde grubu adına söz alan BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in sözlerine tepki göstererek şöyle dedi: 'BDP anayasanın ve yasaların öngördüğü, tanıdığı haklar çerçevesinde kurulmuş, yasal meşru zeminde siyaset yapan ve Kürt halkının da oylarını alarak buraya gelen, Kürt halkını da temsil eden demokratik siyasal bir partidir. Dil uzatanları burada kınıyoruz. Bu Meclis’te kimin ırkçılık yaptığını halkımız biliyor. Demokratik siyaset yapan bir partiyiz, demokratik partiyiz, kimse de dil uzatmasın. Sizin ırkçı ve tescilli ırkçı bir parti olduğunuzu bütün dünya biliyor. Bütün halk biliyor.'

  'Tezkereler ve operasyonlar hangi sorunu çözdü?' diye soran Gür, 'Bu süreçte hükümetin savaş tezkeresini gündeme almış olması barış sürecinin ruhuna ters bir yaklaşımdır. Hükümetin savaş tezkeresine öncelik vermesi zaten tıkanıklık yaşayan çözüm sürecini sekteye uğratacaktır. Ateşkes sürerken hükümetin yeni bir savaş tezkeresi ile karşımıza çıkması hükümetin çözüm konusundaki samimiyetini bizim açımızdan sorgular hale getirmiştir' dedi.

  CHP'li vekilllere 'tezkereye hayır deyin' diye seslenen Gür, 'Bu tezkere Roboski acılarını artıracaktır' ifadesini kullandı.

  Tezkereye 'hayır' oyu vereceklerini belirten Gür, şöyle dedi: 'Hükümet savaş tezkeresini geri çekmelidir. Yeni ölümleri getirecek bu tezkerenin vebali 'evet' oyu verecek herkesin boynundadır. Biz asla bu vebalin ortağı olmayacağız, ret oyu vereceğiz. CHP’yi de bu ikiyüzlü çifte standartlı politikalarını terk etmeye davet ediyoruz.'

  'BİRİLERİ SİYASİ RANT DEVŞİREMİYOR'

  BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de, BDP’nin yasal mevzuatlara uygun olarak Anayasaya göre kurulmuş bir parti olduğunu belirterek, 'Rahatsız oldukları konu şu, 8 aydır kan akmıyor, binlerce gencin kanı akmadığı için ölümler olmuyor ve bu ölümler olmadığı için de birileri siyasi rant devşiremiyor.' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir