Euro
11.0382
-0.26%
Dolar
9.495
-0.43%
Altın
546.36
-0.65%
Borsa
1.512
0.17%
Bitcoin
565.000
-4.81%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C
  Meclis'te Kürdistan tartışması

  Meclis'te Kürdistan tartışması

  HDP'li vekil Hüsamettin Zenderlioğlu'nun konuşması sırasında Türkiye'nin bir bölgesinden Kürdistan diye bahsetmesi Meclis'te gerginliğe neden oldu.
  • 15.01.2015 - 16:48

  tbmm

  TBMM Genel Kurulu'nda, Milli Mayın Faaliyet Merkezi Kurulması ve Askerlik Kanunlarında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı'nın görüşmelerinde "Kürdistan" tartışması yaşandı.

  "KÜRDİSTAN'A 39 BİN MAYIN DÖŞENDİ"

  HDP Grubu adına konuşan Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Türkiye'de toprağa 1 milyondan fazla mayın döşendiğini belirterek, "Kürdistan bölgesinde bulunan güvenlik tesislerinin etrafına 39 bin mayın döşenmiştir" dedi.

  "TÜRKİYE'NİN BÖLGELERİ BAŞKA BİR DEVLETLE BAĞDAŞMAZ"

  Başkanvekili Meral Akşener, Zenderlioğlu'nun konuşmasını tamamlamasının ardından, Genel Kurul'da söz alan her milletvekilinin yemin ettiği Anayasa'nın 81. maddesine sadakat sorumluluğunu hatırlatmak istediğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir bölgesini başka bir devletle ifade edecek şekilde adlandırmanın milletvekili yemini ile bağdaşmayacağını düşünüyorum. Bu hassasiyetimi Genel Kurul ile paylaşmak istedim" dedi.

  Meclis te Kürdistan tartışması #2

  MHP'LİLER TEPKİ GÖSTERDİ

  Ayağa kalkarak söz alan MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, Zenderlioğlu'nun kullandığı ifadenin tutanaklara girmesini kabul edemeyeceklerini söyledi. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfu Türkkan söz alarak, "TBMM'de bulunan bir milletvekili olarak  böyle bir aymazlığı asla ve kat'a kabul etmediğimi ifade etmek istiyorum. Buna sessiz kalan güruhu da lanetliyorum. Bu lanet olası tavrı lanetliyorum" dedi.

  "BU COĞRAFYANIN ADI BU"

  HDP'li Zenderlioğlu ise "Bir coğrafyanın adını illa senin istediğine göre mi kullanacağız? Bu coğrafyanın adı bu. Bunu Atatürk de kullanmıştır; İran sınırına gelirken diyor ki 'burası neresi? Diyorlar ki 'burası Kürdistan" dedi.

  Akşener, Anayasa'nın 81. maddesinin açık olduğunu kaydederek, "Ben de başta olmak üzere TBMM'nin her bir üyesi, üzerine yemin ettiğimiz Anayasa'ya uymak zorundayız. Türkiye'nin coğrafi bölgelere ayrılırken, böyle bir isimlendirme hukuki olarak yapılmamış . Dolayısıyla ona bu çatının altında uymak zorundayız. Benim de görevim bunu size hatırlatmak" diye konuştu.

  Meclis te Kürdistan tartışması #3

  Meclis te Kürdistan tartışması #4

  Meclis te Kürdistan tartışması #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir