Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
443.338
1.11%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Meclis'te sazlı özür

  Ozan Şah Turna, CHP'li Aygün'le düzenlediği toplantıda saz çaldı ve devletten özür istedi
  • 02.12.2011 - 14:54
  Meclis'te sazlı özür

  Meclis te sazlı özür #1

  12 Eylül askeri darbesinin mağdurlarından halk ozanı Şah Turna, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’le birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek yaşadıklarından dolayı devletten maddi ve manevi özür beklediğini açıkladı.

  İŞKENCE VE ACILARIN HESABINI KİMSE VERMEDİ

  5 yıl hapiste kaldığını ve işkence gördüğünü anlatan Şah Turna, “80’li yıllarda yurtdışındayken vatandaşlıktan atıldım. Malvarlığıma el kondu. 1993’te tekrar vatandaşlığa aldılar. Ama yaşadığım işkence ve acıların hesabını kimse vermedi. Devlet bana özür borçlu” dedi. ‘Dersim Katliamı’ tartışmalarının mimarı CHP’li Hüseyin Aygün ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Şah Turna, 12 Eylül dönemindeki mağduriyetinin giderilmesini istedi. Toplantıda ilk olarak CHP’li Aygün, hesap sorulacağı söylenmesine rağmen Kenan Evren’in maaşına zam yapıldığını anımsatarak, “Ankara yetkili savcısı işkence ve işkencede ölümlerle ilgili dava açılmayacağını söyledi. Sadece darbeden açılacakmış. Başbakan özür diledi ama BDP’li arkadaşlarımızın bu olayların araştırılmasıyla ilgili verdiği araştırma önergesi, AKP’lilerin oylarıyla reddedildi” dedi. Aygün, işkence ile ilgili şikâyet sayısının 4 binlere ulaştığını ancak açılmış tek dava bulunmadığını savundu.

  KENAN EVREN'E DAVA AÇACAĞIZ

  Ozan Şah Turna ise 12 Mart ve 12 Eylül darbelerinde mağdur olduğunu söyleyerek, “İbrahim Kaypakkaya ile duvar duvaraydık. İşkence seslerini dinledik. Bizi kökümüzden ayırdılar, yurtdışında ödüller verilirken, tedavim sürerken vatandaşlıktan attılar” dedi. Sanatçılardan da özür dilenmesini isteyen Şah Turna, “Kenan Evren’e daha önce dava açmıştık. 15’inci maddede tıkandı. Şimdi yeniden dava açacağız” dedi.

  DEVLET ÖZÜR DİLESİN

  Eşi ozan Şiar Ağdaşan’la birlikte şiirler okuyup deyiş söyleyerek protestosunu dile getiren Şah Turna, şunları söyledi: “Ben ülkemde vatandaş muamelesi görmedim. Halklar da görmedi. Vatandaş muamelesi görmek istiyorum. 1970’lerde açılan davalardan dolayı 1980’lerde vatandaşlıktan attılar. Malvarlığıma el koydular. Erdal İnönü mallarımın verildiğini söyledi ama öyle bir şey yok. Devlet özür dilesin. Kim dilerse dilesin. Benim 40 yıllık bir mücadelem var. 2 konser verdiysem birinde gözaltına alındım. Aşk türkülerimi bile politikaya yorumladılar. Devletin 40-45 yılın bedelini ödemesi gerekir. Bize hem işkence ettiler hem işkence seslerini dinlettiler. Bir halk ozanına bu kadar eziyet yapılmaz. Maddi manevi tazminat talep ediyorum.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir