Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1432
0.04%
Dolar
18.5033
0.01%
Altın
991.59
0.34%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
359.497
-0.64%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C

  Mesut Yılmaz ABD'de darbeyi anlattı

  Eski Başbakan Mesut Yılmaz, ABD'de katıldığı bir panelde 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ayrıntılarını anlattı.
  • AA
  • 23.09.2016 - 21:06
  Mesut Yılmaz ABD'de darbeyi anlattı

  Mesut Yılmaz ABD de darbeyi anlattı #1

  Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, "15 Temmuz günü Türkler ABD'nin desteğine çok ihtiyaç duydu. Bu desteğin gelmesi ne yazık ki çok uzun sürdü." dedi. Yılmaz, ABD merkezli düşünce kuruluşu Küresel Politika Enstitüsü'nün (GPI) New York'ta düzenlediği "Başarısız Darbe Girişiminin Anatomisi" başlıklı etkinliğin moderatörlüğünü yaptı.

  TÜRK HALKININ KAFASI KARIŞIK

  Mesut Yılmaz, "Türkiye gibi modern bir ülkede böyle bir grup nasıl yapılanmış olabilir. Bunların ana planları neydi, eğer başarılı olsalardı neler olacaktı, Türk halkının dahi ne olduğu konusunda hala kafası karışık." dedi.

  ABD'NİN DESTEĞİ ÇOK GEÇ GELDİ

  Türkiye'de yaşananların diğer ülkeleri ve Türkiye-Amerikan ilişkilerini de etkilediğini ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "70 yıl boyunca Amerika demokrasi, adalet, ekonomik gelişme açısından Türkiye için çok önemli bir figür oldu. 15 Temmuz günü Türkler ABD'nin desteğine çok ihtiyaç duydu. Bu desteğin gelmesi ne yazık ki çok uzun sürdü. Ne yazık ki Türk halkının darbeye karşı aldığı tutumu ilk tebrik eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin oldu. Türkiye'de bütün kesimden herkesin demokrasiye inancı çok sağlam. ABD'nin Türkiye'nin durumunu anlaması zaman aldı."

  DARBE GİRİŞİMİ İÇ SAVAŞA NEDEN OLABİLİRDİ

  Türk araştırmacıların şu ana kadar ki topladığı delillere bakıldığında FETÖ'nün bu darbeyi düzenlemedeki rolünün çeşitli tanık ifadeleriyle de ispatlanmış bulunduğunu belirten Yılmaz, "Darbe girişimin iç savaşa neden olması an meselesiydi." ifadesini kullandı.


  Görüş Bildir