Euro
10.1557
0.15%
Dolar
8.6693
0.26%
Altın
489.73
0.35%
Borsa
1.389
-2.11%
Bitcoin
383.174
-6.12%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  MHP tezkereye neden evet dediğini açıkladı

  Bal: "Türkiye’nin güvenliği için ciddi bir tehdit var. Türkiye bu tehdidi bertaraf etmek zorunda."
  • 04.10.2012 - 13:42
  MHP tezkereye neden evet dediğini açıkladı

  MHP tezkereye neden evet dediğini açıkladı #1

  Son ana kadar tezkere için kullanacağı oyu açıklamayan MHP'nin “evet” diyeceğini bizzat genel Başkan Bahçeli duyurdu. Ancak MHP’nin neden evet dediği anlaşılamadı. MHP’nin Suriye tezkeresine neden evet oyu vereceğini Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal açıkladı.

  TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ İÇİN BÜYÜK BİR TEHLİKE OLUŞTURUYOR

  TBMM Genel Kurulu’ndan görüşmeler sürerken kısa bir süre için bahçeye çıkan Bal, “Biz 1 Mart tezkeresini de desteklemiştik. Eğer 1 Mart tezkeresi geçseydi Kuzey Irak’ta bugünkü peşmerge devleti olmazdı. Artı PKK bugünkü gibi 48 saat içinde aynı karakola 4 defa saldırabilecek, alan hakimiyeti için mücadele edecek husumet ve cesarette olamazdı. O günkü şartlarla bugünkü şartlar üç aşağı beş yukarı aynı. Esad, Suriye’nin kuzeyini PYD ve PKK’ya terk etmiş durumda. Türkiye’nin güvenliği için bunlar ciddi bir tehdit oluşturuyor. Türkiye bu tehdidi bertaraf etmek zorunda. İşte bu nedenle evet diyeceğiz” dedi.

  "AKP'NİN SURİYE POLİTİKASINI DESTEKLEMİYORUZ"

  Ancak Bal, bu ‘evet’in AKP’nin Suriye politikasını destekledikleri anlamına gelmediğini vurguladı. Bal, “AKP’nin Suriye politikası başından beri sürdürdükleri ayağı yere basmayan abartılı bir dostluktu. Arkasından gelen düşmanlık ve husumet odaklı tutum da yanlıştır. Suriye bir istihbarat devletidir. AKP’nin bunu ön görmesi gerekir” dedi.

  "Siz, PKK ve peşmerge tehdidine karşı tezkereye evet dediğinizi söylüyorsunuz, ancak tezkerede buna dair bir ifade olmadığı gibi hükümet bir Oslo süreci yürütüyor. Bu durumda PKK’ya karşı bir sınır ötesi operasyon yapılacağına inanıyor musunuz" sorusuna ise Bal, “Biz bunun için yetki veriyoruz. Ayrıca tezkerede ulusal güvenlik tehdidi ibaresi yer alıyor. Dolayısıyla tezkere bu tür operasyonları da kapsar” yanıtını verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir