Euro
11.1493
0.01%
Dolar
9.533
0.06%
Altın
551.24
0.04%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
586.847
3.77%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  MHP'nin AK Parti'den istediği bakanlıklar

  MHP'nin AK Parti'den istediği bakanlıklar

  Kulislerde, MHP'nin dokuz bakanlık istediği, AK Parti'nin ise Adalet ve İçişleri bakanlıkları konusunda ısrarcı olduğu konuşuluyor.
  • Haber Merkezi
  • 16.06.2015 - 07:58

  MHP nin AK Parti den istediği bakanlıklar #1

  7 Haziran seçimlerinin ardından Ankara'da koalisyon pazarlıkları gayriresmi olarak başladı. Kulislerde AK Parti'nin MHP ile koalisyona yakın olduğu konuşulurken, 'arka kapı diplomasisinin' başladığı belirtiliyor. AK Parti'de geçen haftadan bu yana devam eden istişarelerde kiminle koalisyon ortaklığı yapılacağı netleşmeye başladı.

  Sabah'ın haberine göre; kulislerde AK Parti'nin gayriresmi olarak MHP ile dirsek temasına geçtiği konuşuluyor. Bu kapsamda, AK Parti'nin öncelikle MHP'nin kaç bakanlık ve hangi bakanlıkları istediği yönünde nabız yokladığı belirtiliyor.

  MHP 9 BAKANLIK İSTİYOR

  MHP'nin AK Parti'ye Adalet, İçişleri, Milli Eğitim ve Dışişleri Bakanlıkları başta olmak üzere 9 bakanlık istemini ilettiği belirtiliyor.

  AK Parti'nin ise kırmızı kitap olarak bilenen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne terör örgütü olarak giren Paralel Yapı'yla mücadelenin devamı için Adalet ve İçişleri bakanlıklarının kendilerinde kalmasını istediği konuşuluyor.

  AK PARTİ'NİN MHP'YE TEKLİFİ

  AK Parti'nin MHP'ye Meclis Başkanlığı, 2 Başbakan Yardımcılığı ve 3 tane de icracı bakanlık teklif ettiği iddia ediliyor.

  AK Parti ile MHP arasındaki gayriresmi temasların, seçim sonuçlarına ilişkin kesin sonuçların açıklanmasının ardından hız kazanacağı ifade ediliyor.

  İKİNCİ SEÇENEK CHP

  AK Parti, MHP ile koalisyonda sonuç alamazsa ikinci tercih olarak CHP ile temasa geçecek. İş dünyasının da istediği AK Parti-CHP koalisyonunda ise CHP'nin aldığı yüzde 25 oy oranına rağmen koalisyon şartları olarak öne sürdüğü taleplerin çok fazla olması, CHP ile koalisyon ihtimalini zayıflatıyor. AK Parti, HDP ile koalisyon yapmaya ise sıcak bakmıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir