Euro
15.1072
-0.81%
Dolar
13.5306
-0.88%
Altın
776.8680
-1.42%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
508.944
1.05%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Mısır'la darbe sonrası ilk resmi temas

  Mısır, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi ile darbeden sonra ilk kez 'bakan düzeyinde' Türkiye ile temas kurmuş oldu.
  • Ajanslar
  • 14.04.2016 - 15:26
  Mısır'la darbe sonrası ilk resmi temas

  Mısır la darbe sonrası ilk resmi temas #1

  Türkiye'nin Mısır'dan başkanlığı 2 seneliğine devraldığı ve 2 gün sürecek İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi, bugün İstanbul'da başladı. Zirvede, aralarında Irak, İran, Katar, Suudi arabistan ve Azerbaycan devlet başkanlarının bulunduğu 56 İslam ülkesi yer alıyor.

  MISIR'A TEŞEKKÜR ETTİ

  İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 13. İslam Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muhammed Mursi'yi darbeyle devirdikten sonra Cumhurbaşkanı seçilen Abdelfettah El-Sisi'nin devlet başkanlığını yaptığı Mısır'a dönem başkanlığı dönemindeki çabalarından dolayı teşekkür etti.

  MISIR DIŞİŞLERİ BAKANI SALONU TERK ETTİ

  Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry görevi devrettikten sonra salonu terk etti.

  Mısır la darbe sonrası ilk resmi temas #2

  ERDOĞAN'IN MISIR'LA İLGİLİ AÇIKLAMASI

  "Öncelikle 12. İİT dönem başkanı Mısır'a çabaları için teşekkür ediyorum. Zirve toplantımızın temasını oluşturan adalet ve barış kavramlarının içini doldurmakta acele etmeliyiz. Dünyanın dört bir yanından mağdurların, mazlumların çığlıkları yükseliyor. Maalesef bu çığlıkların ve görüntülerin kahir ekseriyeti Müslümanlara aittir. İslam dünyası yüzünü İstanbul'a dönerek, buradan çıkacak güzel haberlere kulak verdiğini görüyorum, buna inanıyorum"

  DARBE SONRASI İLK KEZ BAKAN DÜZEYİNDE ZİYARET

  Sabah saatlerinde gelen Türkiye'ye gelen konuk bakan, toplantıya katılanlar için tahsis edilen Atatürk Havalimanı askeri meydandaki salon yerine, VİP Salonu'ndan çıkmıştı.

  Bakanın gelmesiyle Mısır Arap Cumhuriyeti, 2013 Temmuz'unda darbeyle devrilen Muhammed Mursi döneminden sonra ilk kez "bakan düzeyinde" Türkiye ile temas kurmuş oldu.Mısır la darbe sonrası ilk resmi temas #3


  Görüş Bildir