Euro
15.2937
0.14%
Dolar
13.5175
0.34%
Altın
796.68
0.39%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
473.367
-2.74%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C

  Muharrem İnce Gadir-i Hum'un anlamını açıkladı

  İnce, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.
  • 02.11.2012 - 09:11
  Muharrem İnce Gadir-i Hum'un anlamını açıkladı

  Muharrem İnce Gadir-i Hum un anlamını açıkladı #1

  CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından Antakya Spor Salonu'nda düzenlenen ''Hz. Ali Gadir-i Hum Bayramı ve Kardeşlik Konferansı''nda yaptığı konuşmada, Hatay'ın bir barış, kardeşlik kenti olduğunu, kardeşliğin ise birbirine tanımak ve anlamakla, komşunun değerine saygıyla başladığını söyledi.

  GADİR-İ HUM'UN ANLAMI

  Bayramların ortak yaşanan bir zamanı, acıyı, şenliği, bir duyguyu yansıttığını ifade eden İnce, şöyle konuştu: ''Bayramların, hangi bayram olursa olsun iki temel işlevi vardır. Bir, o dini ibadetin yerine getirilmesi görevi, iki, dayanışmanın artırılması. Eğer bu bayram bir milli bayram ise o günü anmak için yapılır. Her iki biçimde de toplumların, insanların birbirine yakınlaşması, kenetlenmesi önemlidir. Gadir-i Hum Peygamberimizin Hz. Ali'yi vasi tayin ettiği, velayetini belirlediği gündür. 'Ben kimin mevlasıysam Ali de onun mevlasıdır' dediği gündür. Bu toprağın insanları her zaman ister Sünni, ister Alevi olsun Peygamberimize ve Ehl-i Beyti'ne sonsuz saygı duymuşlardır.''

  NEDEN SAVAŞALIM?

  Bu topraklarda barış, kardeşlik istediklerini, Suriye ile yaşananları doğru bulmadıklarını anlatan İnce, ''Bu ülkenin evlatları neden savaşsın? Sonra bu savaşın kararını çocuğunun birine bedelli askerlik yaptırıp öbürüne çürük kararı alanlar veremezler, vermemelidirler. Biz Suriye ile 1980'den 2002'ye kadar 22 yılda 13 anlaşma yapmışız. 2002'den 2012'ye kadar yani AKP döneminde 49 anlaşma yapmışız. AKP öncesinde 22 yılda 13, 10 yılda 49 anlaşma yapmışız'' ifadesini kullandı.

  İnce, kardeş kavgası istemediklerini bildirerek, Atatürk'ün dediği gibi, ''Yurtta barış dünyada barış'' için yaşamak istediklerini kaydetti.

  ZENGİN OLMAMIZ LAZIM

  Bugün Hatay, Gaziantep, Kilis, Mardin, Mersin, Osmaniye ve Şanlıurfa'da toplam 7 şehrin ihracatının yüzde 58 azaldığını belirten İnce, ''Birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz, özgürlüğümüz olacaksa ekonomimizin de düzgün olması lazım. Eğer bu topraklarda herkesin Türkiyesi'ni kuracaksak zengin olmamız lazım. Yoksul insanla demokrasiyi geliştirmek, yerleştirmek çok daha güç olacaktır. Bunu yapmamız için de akıllı işler yapmamız lazım'' dedi.

  İnce, Cumhuriyeti meydanlarda kutlamaya giden bir parti olduklarına işaret ederek, partileri ile AK Parti arasındaki farkları anlattı.

  Muharrem İnce, Alevisi, Sünnisi, Türkü, Kürdü, Çerkez'i, Arap'ı bu ülkenin demokrat, laik Cumhuriyete yürekten bağlı insanlarıyla birlikte iri ve diri olacaklarını belirtti.


  Görüş Bildir