Petrol
110.29
-0.44%
Euro
17.0363
0.00%
Dolar
15.9614
0.22%
Altın
950.33
0.16%
Borsa
2381
0.00%
Bitcoin
473.387
-2.04%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C

  Muharrem İnce'ye Baykal ve Sav'dan destek

  CHP kurultayında Önder Sav ve Deniz Baykal'ın Muharrem İnce'ye destek vereceği iddia edildi.
  • 21.08.2014 - 07:25
  Muharrem İnce'ye Baykal ve Sav'dan destek

  Muharrem İnce ye Baykal ve Sav dan destek #1

  CHP'de 5-6 Eylül'de yapılacak 18. Olağanüstü kurultay öncesinde saflar netleşiyor. Parti içi muhalefetin baskısıyla yapılacak olan olağanüstü kurultay öncesi kulisler hareketlendi. Partiyi sağcılaştırmakla suçlanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı henüz sadece Muharrem İnce adaylığını ilan ederken Kılıçdaroğlu'na muhalif cephe de tek aday üzerinde ittifak arayışı sürüyor. Kurultay öncesinde gözler ise Kılıçdaroğlu'nu genel başkanlığa taşıyan ancak daha sonra parti dışında kalan eski genel sekreter Önder Sav ve ekibinin izleyeceği tavra çevrildi. Kulislerde ise Önder Sav'ın Kılıçdaroğlu'na karşı İnce'den yana tavır izlediği belirtiliyor.

  BAYKAL VE SAV TEMASTA

  Kaset skandalının ardından araları açılan Baykal ve Sav'ın kurmaylarının olağanüstü kurultayla ilgili temasta olduğu kaydediliyor. Bir yandan örgütlerde nabız yoklayan bir yandan da İnce'ye destek veren Baykal'ın delegeleri bizzat aradığı da belirtiliyor. Sav'a yakın isimler kurultaya ilişkin "Gelişmeleri izliyoruz, tabanda ve seçmende parti yönetiminin izlediği politikalara yönelik tepki çok. İnce'ye de tabanda destek çok. İnce Baykal'ın da desteğini alıyor. Sav da Baykal'da aynı şeyleri söylüyor. Söz konusu CHP'nin geleceği olursa küslük olmaz" ifadelerini kullandı. Kulislerde İnce'nin genel başkan olması halinde tüzük değişikliğiyle, Önder Sav modeli olarak bilinen güçlü genel sekreterliği yeniden getireceğine yönelik sözleri de Sav'a mesaj olarak değerlendiriliyor. Sav ve Baykal cephesinde İnce'nin adaylığı için gerekli olan 122 delegenin imzasını toplayabileceği ve kurultaydan 'sürpriz' sonuç çıkabileceği beklentisi de dile getiriliyor.

  TARHAN ADAY OLMAYACAK

  Kulislerde ayrıca partideki ulusalcıların desteklediği Emine Ülker Tarhan'ın aday olmayacağı dile getiriliyor. İnce'nin Tarhan'la görüşüp destek istediği belirtilirken, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun 1 Eylül'de Yeni Yargı Yılı töreninin ardından kararını netleştireceği kaydediliyor. Kulislerdeki beklenti Feyzioğlu'nun da aday olmayacağı yönünde.

  KAVGA PM İÇİN

  Kılıçdaroğlu cephesinde ise Parti Meclisi çekişmesi yaşanıyor. 60 kişilik Parti Meclisi için Kılıçdaroğlu'na destek açıklayan 78 il başkanı da CHP liderine "PM listesinde sol, sosyal demokrat, Atatürkçü isimler ağırlıklı yer bulsun, PM partinin kadrolarından oluşturulsun" uyarısında bulunmaya hazırlanıyor. Kılıçdaroğlu'nun ise PM'nin yarıya yakınını değiştirmesi ve partide kurultay sürecinde kendisine destek veren genç vekillerle, yenilikçi olarak adlandırılan isimlere yer vermesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun Gezi sürecinde öne çıkan bazı isimlere de teklif götürebileceği kaydediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir