Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
493.990
-1.17%
8ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 8 C

  Murat Bardakçı seçim tarihimizdeki tuhaflıkları yazdı

  Ünlü tarihçi Murat Bardakçı, genel seçimlere yaklaşılması nedeniyle seçim tarihimizde yaşanılan tuhaf hikayeleri açıkladı.
  • Detay Haber
  • 12.04.2015 - 09:32
  Murat Bardakçı seçim tarihimizdeki tuhaflıkları yazdı

  Murat Bardakçı seçim tarihimizdeki tuhaflıkları yazdı #1

  Ünlü tarihçi Murat Bardakçı, Habertürk'teki köşesinde bugün seçim tarihimizde yaşanılan ilginçlikleri yazdı.

  "Seçim maceralarımızda tuhaflık mı ararsınız? Siyaset tarihimiz Hazreti Muhammed’in sakalını yakmaktan seçim kanununu kaybetmemize kadar her türlü garabetle doludur" diyen Bardakçı, sözlerine şöyle devam etti;

  "SAKAL-I ŞERİF KAVGASI YAŞAMIŞTIK"

  "Gerçek seçimler ile yeni tanışmaya başladığımız 1912’de bir 'sakal-ı şerif kavgası' yaşamıştık. İttihadçılar seçim propagandalarında kullanmak maksadıyla Rumeli’ye bir sakal-ı şerif göndermiş, rakipleri olan İtilâfçılar “Bu sakal Hazreti Muhammed’in değil, Jöntürkler’in peygamberi olan Mahmud Şevket Paşa’nın sakalının kılıdır. İspatı da kolay, şayet hakikaten Peygamber Efendimiz’e ait ise, yanmaz. Ateşe atıp denemeye var mısınız” demiş ama sakalı yakmaya kimse cesaret edememişti.

  Murat Bardakçı seçim tarihimizdeki tuhaflıkları yazdı #2

  (1912 seçimlerinde kayıklarla yapılan propaganda)

  YOKUŞTAN DÜŞME İHTİMALİNİN BULUNDUĞU KAYGAN BİR DÖNEMDİ

  Eskilerin “sath-ı mâil” diye bir deyimleri vardı ve “yamaç”, “eğimli arazi” demekti...

  Seçim geldiğinde “Seçim sath-ı mâiline girdik” denirdi. “İntihâbât”, yani seçim zamanı onlar için eğimli, her an bir hadise yaşanabilecek ve birilerinin tepetaklak olup yokuştan düşme ihtimalinin bulunduğu kaygan bir dönem idi.

  Türkiye şimdi işte bu günleri yaşıyor, yani “seçim sath-ı mâiline girdik"... Geçen haftadan bu yana aday listelerini tartışıyoruz, seçimde hangi partinin ne kadar oy alabileceğini tahmine çalışıyoruz ve barajın ne getirip ne götüreceğini konuşuyoruz..."

  MURAT BARDAKÇI'NIN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir