Petrol
86.08
0.60%
Euro
19.6448
0.08%
Dolar
18.6374
0.02%
Altın
1.078
0.10%
Borsa
4954
0.00%
Bitcoin
326.823
1.41%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Mustafa Akıncı: Anlaşma olmaması için bir sebep yok

  Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı,Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son duruma ilişkin bilgilendirdi.
  • Haber Merkezi
  • 17.11.2016 - 08:44
  Mustafa Akıncı: Anlaşma olmaması için bir sebep yok

  dsfasd

  Akıncı, siyasi parti temsilcileri Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Cumhuriyetçi Türk Partisi — Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı, Tufan Erhürman, Demokrat Parti — Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda başkanlara partilerin genel sekreterleri ve parti temsilcileri de eşlik etti. Başbakan Hüseyin Özgürgün görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs'da, Kıbrıslı Türklerle eşit bir ortaklık temelinde antlaşma niyetinin bulunup bulunmadığı konusunda şüpheleri bulunduğunu söyledi.

  RUM TARAFINDAKİ İSTEKSİZLİK

  Kuzey Kıbrıs'ın adada bir anlaşma arayışı içerisinde olduğuna dikkati çeken Özgürgün, "Ancak buraya kadar gelinip bir netice alınamıyorsa bunun Rum tarafının isteksizliğinin yansımasıdır" dedi. Özgürgün, adada bir anlaşmaya varılabilmesi için Rum tarafının bugüne kadar uzlaşmaya yanaşmadığı konularda adım atması gerektiğine işaret ederek, "Rumlar adımı da 48 yıldır atmadı. Bu adımı atmaları halinde bir anlaşma olmaması için bir sebep yok" şeklinde konuştu.

  İYİ NİYETLE YOLA ÇIKMADILAR

  Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ise çözüme yönelik Güney Kıbrıs'taki samimiyetsizliğin, iyi niyet yoksunluğunun devam ettiğini belirterek, Kıbrıs Türk halkının, uluslararası kamuoyu tarafından Rum tarafının insafına terk edilmiş bir halk olduğunu vurguladı. Kıbrıs müzakerelerinde 2016'dan sonra belirsizlik durumunun devam etmemesi gerektiğini savunan Denktaş, Türk tarafının içinde bulunduğu belirsizliğinin sürdürülmesinin anlamının bulunmadığını, halka 2016 yılının sonuna kadar sabretmesi temennisinde bulundu.


  Görüş Bildir