Euro
10.3631
0.52%
Dolar
8.8402
0.89%
Altın
497.84
1.41%
Borsa
1.382
-1.38%
Bitcoin
366.246
-3.92%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C
  Numan Kurtulmuş'tan Fazıl Say'a tepki

  Numan Kurtulmuş'tan Fazıl Say'a tepki

  AK Partili Numan Kurtulmuş, piyanist Fazıl Say'ı sert bir dille eleştirdi.
  • 18.11.2012 - 08:43

  Numan Kurtulmuş tan Fazıl Say a tepki #1

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, dün Kırşehir'de halk ozanı Neşet Ertaş'ın mezarını ziyaret etti.

  "BU İNSANLARIN KELLESİNDE BOZA PİŞİRİLDİ"

  Ziyaret öncesi Kırşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak İkizarası Kent Parkı 'nın temel atma töreninde bir konuşma yapan Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Bu memleketin semalarında yıllarca 'Allahu Ekber' sesleri yerine 'Tanrı uludur' diye bir ses, bu insanların kellesinde boza pişirdi. Bu memleketin köylüleri, kafalarına fötr şapka takmadıkları için nahiye merkezlerine, ilçe merkezlerine, il merkezlerine sokulmadı. Bırakın Muharrem Ertaş'ı, Neşet Ertaş'ı dinlemeyi, bu memlekette Türk Halk Musikisi, Türk Sanat Musikisi bile dinlenemedi 1950 yılına kadar. Çünkü bizim batılılaşmamız, adam olmamız gerekiyordu. Çünkü bizim Beethoven'ın bilmem kaçıncı konçertosunu radyolarımızdan dinlememiz gerekiyordu. Kırşehir 'in köylüsü, radyosunu açtığı zaman sabahın köründe Çaykovski'yi, Beethoven'ı ya da Mozart'ın eserlerini dinleyerek, radyo televizyon kurumunun yayınlarını izledi. Bunlar dinlenmesin demiyorum, ama bu memlekete ait olan müzik bile, kültürümüze ait olan ne varsa kötü göründü."

  "SANA NE, MİLLET NE DİNLERSE DİNLESİN"

  Fazıl Say'ın arabesk müzikle ilgili sözlerine de değinen Kurtulmuş sözlerine şöyle devam etti: "Şimdi de birileri 'efendim bu memlekette arabesk müzik yapıyorlar ' diye söylüyor. Sana ne, millet hangi müziği dinlerse dinler. Bu millet halk müziği de dinler, sanat müziği de dinler, arabesk de dinler. Millet neyi isterse onu dinler. Bu memlekette bazıları insanların dinleyeceği müziğe bile karıştılar. Geldiğimiz noktayı bu bakımdan önemli görüyorum."

  "CAHİLLİK BÖYLE BİR ŞEY"

  Piyanist ve besteci Fazıl Say 'ın arabesk müzikle ilgili sözlerine arabesk müzik sanatçısı Hakkı Bulut da tepki gösterdi. Bulut "Çıkmış bir yerde, 'Arabesk vatan hainliğidir ' diyor. Adamın değeri 5 kuruş etmiyor. Kalkıyor müziğimize, bize, bizi dinleyenlere 'vatan haini ' diyor. Eğer arabesk vatan hainliğiyse, ben vatan hainiyim. Orhan Gencebay, Ferhat Göçer vatan haini. Sertab Erener benim 'İkimiz bir fidanın ' şarkısını seslendirdi. Demek ki o da vatan haini. Bu müziği seven 75 milyon insan vatan haini. Cahillik işte böyle bir şeydir" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir