Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
376.442
-3.18%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Oktay Vural'dan AK Parti'ye: O parmaklarda vicdan yok

  MHP'li Vural ve Şandır, Meclis'teki tartışma sonucu birleşimin kapanmasının ardından basın toplantısı düzenledi.
  • 10.11.2012 - 01:16
  Oktay Vural'dan AK Parti'ye: O parmaklarda vicdan yok

  Oktay Vural dan AK Parti ye: O parmaklarda vicdan yok #1

  Vural, görüşülmekte olan Büyükşehir Tasarısı'na, ''Demokrasiye, ülkenin birlik ve bütünlüğüne, milli egemenliğine aykırılıklar oluşturduğu, insanların köy ve beldelerini kapattığı, terör örgütüyle Oslo'da yapılan görüşmeler doğrultusunda bölgesel yönetim taleplerine kapı aralamak'' amacıyla hazırlandığı gerekçesiyle demokrasi ve İçtüzük'ten kaynaklanan bütün imkanları kullanarak tarih ve millet önünde TBMM'de uyarılarını dile getirmeye çalıştıklarını anlattı.

  ''Amacımız buna oy verenlerin vicdanlarını harekete geçirmekti'' diyen Vural, Meclis'te ''usule aykırı uygulamalarla tasarıyı acele ve oldubittilerle çıkarmak isteyen zihniyet''e karşı hukuk ve İçtüzük ile yanıt verdiklerini, haklarını ve hukuklarını koruduklarını anlattı. Yapılan haksızlıklar karşısında susan şeytan olmadıklarını belirten Vural, Meclis'e milletin hukukunu koruyacaklarına namus ve şerefleri üzerine yemin ederek geldiklerini ifade etti.

  MHP'li Lütfü Türkkan'ın, tasarının mahsurlarını ifade ederken milletvekillerine yaptıkları yemin uyarınca namus ve şeref borçlarını hatırlattığını bildiren Vural, şöyle konuştu:

  ''Maalesef AKP Grubu, milletvekilimiz kürsüdeyken saldırmaya yeltendi. Ama 'biz MHP'yiz, bizi susturamazsınız, topunuz gelse söz hakkımızı kullanırız' dedik ve kullandırdık. Böyle zorbalıkla, şiddetle, hakaretle Meclis'i yönetmek, vicdanı olmayan parmak çoğunluğuyla milletin hakkını, hukukunu gasbedenler karşı mücadele ederek geldik, ülkücü ve milliyetçi hareket olarak. Bugün geldiğimiz noktada namus ve şeref borcunu ifade ederken AKP Grubu'ndan açıklama yapılması talebine binaen Lütfü Türkkan dimdik kürsüde konuşma yaparken yine despot, hazımsız AKP Grubu saldırılarına devam etmiş, milletvekilimiz daha sözünü bitirmeden Sayın Başkan ara vermiştir. 10 dakika aradan sonra yine parmak çoğunluğuyla daha sözünü bitirmeyen milletvekilimize kınama cezası verilmiştir. Bu konuşmalar yapılarken AKP Grubu'ndan Fatih Şahin 'şerefsiz herif, hayvan herif', Ayşe Nur Bahçekapılı 'haysiyetsiz de sensin, şerefsiz de sensin' diyerek, daha tutanaklara girmemiş birçok hakareti yapmışlardır. MHP olarak biz yine Sayın Başkan'ı uyardık ve İçtüzük uyarınca ceza verilmesini istedik. Sayın Başkan cezayı sundu ama bu lafları kullananlara karşı AKP Grubu'nun vicdanı çalışmadı. Vicdansız parmak çoğunluğunun getirdiği sonuç bu. Çünkü O parmaklarda vicdan, hukuk yok, o parmaklarda despotluk ve hazımsızlık var. Vicdansız bu parmaklar maalesef hakareti yapanları ceza verilmesini engelledi, sözü kesilen Türkkan'a kınama cezası verdi. Milletime şikayet ediyorum; buraya gönderdikleriniz maalesef milletin hakkını, hukukunu korumuyor.''

  Vural, vicdanı olmayan bu parmaklara seslendiğini belirterek, ''MHP sizin parmak çoğunluğunuza, despotluğunuza boyun eğecek parti değildir. Biz onlar gibi şeref ve haysiyetini kürsüde bırakıp gidenlerden hiç olmadık. MHP milletvekilleri olarak tasarı üzerinde şerefli bir mücadele sürdürüyoruz. Doruları söylemeye devam edeceğiz. AKP Grubu'na Grup Başkanvekili Bahçekapalı'ya, Divanda olan o kişiye sesleniyorum; MHP'den özür dileyecekler. Bilin ki MHP bu süreçte hiçbir zaman boyun eğmeyecektir'' dedi.

  Demokrasi ve İçtüzük kuralları içinde mücadele eden milletvekillerine teşekkür eden Vural, itirazlarını sürdürmeye devam edeceklerini bildirdi.

  AKP'NİN DESPOT TAVIRLARINI GÖRDÜK

  Şandır da milletin birliği, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü, devletin siyasi birliği açısından çok ciddi tehdit ve tehlikeler getireceğini ifade ettikleri ihanet yasasına karşı MHP olarak ortaya koydukları tepkiye tahammül edemeyen AKP Grubu'nun Genel Kurul'da MHP üzerine hareketleriyle, eylemleriyle yürüdüğünü söyledi.

  ''Bugün AKP'nin despot tavırlarını gördük'' diyen Şandır, tasarıyla AKP Grubu'nun suçüstü yakalamış olmanın telaşında MHP'ye saldırdıklarını ifade ederek, anayasada şerefleri, onurları üzerine yaptıkları yemini ihlal ettiklerinin, suçüstü yakalanmış olmanın telaşında MHP'ye saldırdıklarını söyledi.

  MHP'yi milletin birliğini savunmada yıldıramayacaklarını, milletin hukuku, onurunu savunmada dimdik duracaklarını ifade eden Şandır, ''TBMM Başkanı'nı da göreve davet ediyoruz. TBMM Genel Kurulu'nda milletimize hakaret edilmiştir, İçtüzük ihlal edilmiştir. Onur ve şeref parmak çoğunluğuyla hakarete maruz kalmıştır. Yapılan hakaretleri, bize hakaret edenlere ve onu parmaklarıyla aklayanlara iade ediyorum. TBMM'yi buna muhatap edenleri de Meclis Başkanı ve Türk milletine havale ediyorum'' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir