Euro
10.1623
0.47%
Dolar
8.6637
0.14%
Altın
491.58
-0.07%
Borsa
1.407
0%
Bitcoin
379.569
4.01%
14ºC
İstanbul
Bulutlu 14 C

  Ömer Dinçer: Kürtçe yabancı dil sayılmaz

  Ömer Dinçer, yeni eğitim sistemini anlattı ve Kürtçe ile ilgili sorulan sorulara cevap verdi.
  • 15.04.2012 - 10:50
  Ömer Dinçer: Kürtçe yabancı dil sayılmaz

  Ömer Dinçer: Kürtçe yabancı dil sayılmaz #1

  Akşam gazetesinden Çiğdem Toker'e röportaj veren Milli Eğitim Bakanı Dinçer, milyonlarca öğrenci ve ailesini ilgilendiren yeni eğitim sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

  Bakan'ın Akşam'a verdiği röportajdan önemli bölümler...

  4+4+4+'ün tarafların görüşü alınmadan, yasa tasarısı değil de teklif olarak gelmesi çok eleştirildi?
  Böyle oluşu benim nezaketimle alakalı. AK Parti Grup Başkanlığı, 'Hazırlık yapıyoruz, uzman gönderin' dediğinde, ben 'Sizin böyle bir şey yapmanız doğru değil. Biz yapmalıyız' tavrı içinde olmadım. Bu, kişiliğim ve hocalığımla ilgili. Yıllarca insanların bir şey yapmasını teşvik etmişseniz, 'Dur hele' demiyorsunuz. Biz işe başladıktan sonra yönetmeyi tercih ettik.

  ARAPÇA TARTIŞMASI

  Türkiye farklı inanç gruplarını bir arada yaşatan bir ülke. Bu yapı ve anlayışla çelişmiyor mu?
  Hayır tam tersi. Aslında böyle bir imkan verilmesi, kendilerine de bir kapı açar. İncil yahut Tevrat okutma imkanı olur. Nitekim biz şimdi Din Bilgisi diye ayrıca seçimlik ve tercihe bağlı bir ders koyacağız. Önemli olan eğitim sisteminin daha esnek ve demokratik bir muhteva kazanıp kazanmadığıdır. Açılan kapı herkes için geçerli... Her Hristiyan İncil'i, Museviler İbranice'yi okumayı düşünebilir. Onlara da o fırsatı veririz.

  KÜRTÇE YABANCI DİL SAYILMAZ

  Kürtçe, Osmanlıca, Arapça seçmeli dersler?
  Osmanlıca Sosyal Bilimler Lisesi'nde zaten zorunlu ders. Arapça da seçimlik olarak var Türkiye demokratikleşmiş ve talep de varsa, sunmayı uygun yaklaşım tarzı olarak görüyoruz. Kürtçe yabancı dil sayılmaz. Kürtçe'nin seçimlik ders olmasını inceletiyorum. Sakınca varsa bu hükümet politikasıdır.

  Artuklu Üniversitesi'nin talebi?
  Henüz bize gelmedi. Eğer Artuklu Ünivresitesi samimi, bize de katkı sağlamak istiyorsa, medya aracılığıyla duyurmak yerine gelip bizimle istişare edebilir. Biz üniversitelerimizle her alanda işbirliği yapmayı tercih ederiz.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir