Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
492.826
-4.80%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  ÖYM'ler için taktik

  ÖYM'ler için bakanların bile bilmediği özel taktik
  • 14.06.2012 - 10:18
  ÖYM'ler için taktik

  ÖYM ler için taktik #1

  AKP, özel yetkili mahkemelerle (ÖYM) ilgili değişiklik çalışmasını, yürütülen karşıt kampanya nedeni ile doğrudan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile "özel bir taktik" içinde yürütmeye başladı. Konu Bakanlar Kurulu'na bile getirilmezken, değişikliğin 'MİT'e zırh' yasasında olduğu gibi yasa önerisiyle ya da Genel Kurul aşamasında 3. yargı paketine önerge ile eklenerek de gerçekleştirilmesi seçenekleri üzerinde duruluyor.

  TALİMAT ERDOĞAN'DAN

  ÖYM'lerle ilgili gözlerin çevrildiği Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında hükümet sözcüsü Bülent Arınç'ın, "ÖYM'lerle ilgili bir değişiklik 3 ve 4. yargı paketlerinde yer almayacak. Bir tasarı ya da taslak çalışması da yok" açıklaması "ÖYM değişikliğinden vaz mı geçildi" sorularına yol açtı. Ancak bunun ÖYM'lerle ilgili değişiklik konusunda özellikle medyada yürüyen sert tartışma nedeniyle AKP'nin yürüttüğü yeni bir stratejiden kaynaklandığı ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, ÖYM'lerle ilgili değişiklik çalışması için talimatı bizzat Erdoğan verdi. Çalışma, doğrudan Erdoğan'ın gözetiminde yürütüldü. Erdoğan, son "siyasi" kararı da kendisi vereceği için bu konudaki çalışma Bakanlar Kurulu'na bile getirilmedi.

  JET HIZIYLA GEÇEBİLİR

  Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül'ün haberine göre; Özellikle Fethullah Gülen cemaatine yakın medyada ÖYM'de yapılacak olası değişikliğe karşı yürütülen eleştirel yayınlardan rahatsızlık AKP'yi özel çalışmaya iten en önemli gerekçe oldu. AKP yönetiminde "ÖYM üzerinden hükümete yönelik kampanya" olarak algılanan bu yayınların amacının parti içinde de "ÖYM'nin değiştirilmesini isteyeyenler" ve "istemeyenler" biçiminde kutuplaşma yaratmak olduğu yolunda değerlendirme yapıldı. AKP'de, ÖYM'lerde değişikliği karşı çıkacak milletvekili sayısının çok sınırlı kalacağı belirtilerek bu konudaki muhalefet için "cılız" ifadesi kullanılıyor. Erdoğan'ın partisi içindeki bu rahatlık nedeniyle de, kararını verdiği an ÖYM'lere ilişkin değişikliği Meclis'ten jet hızıyla geçirebileceğine dikkat çekiliyor.

  BAŞBUĞ VE KCK KAYGISI

  AKP kulislerinde üzerinde çalışılan değişiklikte en önemli noktayı MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve MİT mensuplarına sağlanan koruma benzeri bir özel izin sisteminin özellikle Genelkurmay Başkanı düzeyinde askerlere sağlanıp sağlanmayacağının oluşturduğu dile getiriliyor. AKP'de Fidan'ın ifadeye çağrılmasının aslında Başbakan ve hükümete yönelik bir girişim olduğu değerlendirmesiyle ÖYM'lerin sivil siyasete yönelik olası bir soruşturmasının da önüne geçilecek bir düzenleme yapılabileceği belirtiliyor. Çalışmada ÖYM'lerle ilgili değişikliğin yeniden alevlenen Kürt açılımı çerçevesinde de ele alındığı öğrenildi. Bu kapsamda KCK davalarında tutuklu sayısının binlerle ifade edilmesi ve halen operasyonların devam etmesi ve BDP milletvekillerine kadar uzanması nedeniyle bazı değişiklikler tasarlanıyor.

  AKP'de henüz netlik kazanmamakla birlikte 3. yargı paketinin 15 Haziran sonrası Genel Kurul'a getirilebileceği belirtiliyor. Bu durumda Bakanlar Kurulu'nun imzasından geçen bir tasarı yerine ÖYM düzenlemesinin MİT'e zırh yasasında olduğu gibi birkaç maddelik bir gece yarısı yasa önerisiyle ya da Genel Kurul aşamasında önerge ile gerçekleştirilmesi seçenekleri üzerinde de duruluyor.


  Görüş Bildir