Petrol
77.34
-2.53%
Euro
19.6032
0.47%
Dolar
18.6363
0.01%
Altın
1.071
0.93%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
318.036
-0.99%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C
  Özhaseki'den hakaretçi Prof'a tepki

  Özhaseki'den hakaretçi Prof'a tepki

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediyesince yaptırılan köprülü kavşakların açılış töreninde konuşma yaptı.
  • AA
  • 18.06.2016 - 13:05

  Özhaseki den hakaretçi Prof a tepki #1

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, geçtiğimiz günlerde bir profesörün Türk milleti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren sözlerinin basında yer almasını üzerine "Devlete hainlik edenlerin çoğuna bakın üniversite mezunu. Yurt dışında Türkiye'nin aleyhine çalışan, bu devletin, bu milletin aleyhine çalışan insanlara bakın çoğu üniversite mezunu. Ne hikmettir bu okullardan bazen de böyle yamyamlar çıkıyor. Allah'a hamdolsun imam hatip gençliği gayet güzel okuyor, önüne bakıyor, milletini seviyor, hizmet etmek istiyor, devletiyle de asla bir problemi yok." dedi.

  Bilgi Üniversitesi'nde Cumhurbaşkanı'na hakaret VİDEO

  "İMAM HATİP İSTEDİM DİYE TEPKİ GÖRDÜM"

  Özhaseki, Melikgazi Belediyesi tarafından 19 Mayıs Mahallesi'nde yaptırılan imam hatip ortaokulunun açılışında yaptığı konuşmada, imam hatip okulu mezunu olduğunu anımsatarak, buraya kaydolmak istediğinde öğretmeninin aşırı tepkisiyle karşılaştığını ve mahalledeki cami imamının kendisini okula yazdırdığını anlattı.

  "İMAM HATİPLERİN HİKAYESİ DEMOKRASİ MÜCADELESİDİR"

  İmam hatip lisesi mezunu olduğu için üniversite sınavına fark derslerini vererek, girebildiğini belirten Özhaseki, "Aslında imam hatip okullarının kurulduğu günden bugüne uzanan çizgide hikayesi bir demokrasi mücadelesidir. Kimi dönemlerde imam hatip okullarını 'Ölümüzü yıkayacak kimse yok, bu memlekette Kur'an okuyacak adam kalmadı' diye kurmuşlar. Sonra bakmışlar ki insanlar çocuklarını imam hatip okullarına gönderiyor, önlerini kesmeye çalışmışlar. Kur'an derslerinde bile başörtüsünü yasaklamaya çalışmışlar. Sonra bakmışlar yine olmuyor. Üniversiteye girişte katsayı farklılığı oluşturmuşlar ki imam hatip mezunların üniversiteye giremesin." ifadelerini kullandı.

  "FEN LİSESİNDE OKUYAN DA BİZİM YAVRUMUZ"

  "Ortaokulda okuyan da Anadolu lisesinde okuyan da fen lisesinde okuyan da bizim yavrumuz, imam hatiplerde okuyanlar da bizim yavrumuz, hepsi başımızın tacı, bizim geleceğimiz." diyen Özhaseki sözlerine şöyle devam etti:

  "İmam hatip okullarına yapılan zulümleri ben de biliyorum. Çünkü bu okulların senelerce vakıf başkanlığını yaptım. Yeni okullar yapmak istediğimizde vilayetten başlayarak, milli eğitim dahil bütün kapılar yüzümüze kapanırdı. Kaçak binalar yapardık. Yıllarca belediye başkanlığı yapmış biri olarak bunu söylemem abes ama ne yapalım, okulun içinde binayı çıkarız, öğrencileri doldururuz, oldu bittiye getiririz. Hele 28 Şubat sürecinde neler yapmadılar ki kapatabilmek adına. Allah'a hamdolsun bu arada bizim yavrularımız okuyorlar, bizim de yüz akımız oluyorlar, devletine milletine sahip çıkıyorlar, bayrağına saygılılar, ezana hürmetliler. İçlerinde kolay kolay vatan haini göremezsiniz. Hele hele devletin üniversitelerinde okuyup, sonra da dönüp devlete küfreden insanlardan hiçbirini göremezsiniz."

  "BU OKULLARDAN BÖYLE YAMYAMLAR ÇIKIYOR"

  Geçtiğimiz günlerde bir profesörün sözlerinin basında yer almasını da eleştiren Bakan Özhaseki, "Üzülüyoruz. Nasıl oluyor da bu devlet ilkokuldan başlayarak ortaokulda, lisede, üniversitede okutuyor, milyonlarca lira para harcıyor, sonra da orada okuyan o adamlar çıkıp, devlete küfrediyorlar. Devlete hainlik edenlerin çoğuna bakın üniversite mezunu. Yurt dışında Türkiye'nin aleyhine çalışan, bu devletin, bu milletin aleyhine çalışan insanlara bakın çoğu üniversite mezunu. Ne hikmettir bu okullardan bazen de böyle yamyamlar çıkıyor. Allah'a hamdolsun imam hatip gençliği gayet güzel okuyor, önüne bakıyor, milletini seviyor, hizmet etmek istiyor, devletiyle de asla bir problemi yok." diye konuştu.

  ANNENİN KATESİ, BABANIN KESESİ, HOCANIN NEFESİ, TALEBENİN HEVESİ"

  Öğrencilerden derslerine çalışmalarını, anne ve babalarının sözlerine dinlemelerini isteyen Özhaseki, öğrencilere, üniversitede güzel bölümler okuyup, iyi meslek sahibi olup, vatana millete hizmet etmeleri tavsiyesinde bulundu.

  Özhaseki, Sokrates ile ilgili bir anektodu aktararak, "Eğitimde başarı için dört temel lazımmış. Birisi annenin ketesi, ikincisi babanın kesesi, üçüncüsü hocanın nefesi, dördüncüsü de talebenin hevesiymiş. Allah'a şükür babalarınızın ufak tefek de olsa kazancı yerinde, sizi buraya gönderiyorlar. Ayakkabınızı alıyorlar, üstünüzü başınıza bakıyorlar. Anneleriniz de keteyi eksik etmiyor zaten. Hocalarımız da çok gayretliler, size nefeslerini tüketiyorlar. Bir tek şey kalıyor, sizin hevesiniz. Televizyona baktığınız kadar, internete takıldığınız kadar, arkadaşlarınız arasından muhabbet etiğiniz kadar dersi isteyin, başarılı olursunuz." ifadesini kullandı.

  Özhaseki den hakaretçi Prof a tepki #2


  Görüş Bildir