Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
499.987
2.49%
1ºC
İstanbul
Yağmur ve kar 1 C
  Peşmergeyi Yunan ordusuna benzeten CHP'li vekile tepki

  Peşmergeyi Yunan ordusuna benzeten CHP'li vekile tepki

  Plan Bütçe Komisyonu'nda CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ın, "Peşmergenin Türkiye 'den geçmesi ve Peşmergeyi Yunan ordusuna benzetmesi" ile ilgili sözleri tartışma yarattı.
  • 04.11.2014 - 23:33

  hasip kaplan

  HDP Şırnak Milletvekili Kaplan, Çıray'ın bu sözlerine, "Bu pislikleri temizleyin, Kürt kardeşlerimizdir onlar bizim. Deminden beri kusuyorsun" diyerek tepki gösterdi.

  Bunun üzerine Çıray, "Türkiye'de Kürdistan nerede kuruldu? Benim Kürt kardeşlerim ile ilgili sözlerimi kimse çarpıtamaz. Ben Türkiye'de Kürt liderlerin reklamının yapılmasını istemiyorum" sözlerini sarfederken, Kaplan, "Peşmergeler Türkiye'den Anayasal çerçevede geçmiştir" dedi.

  Hasip Kaplan, her milletvekilinin komisyonda konuşma hakkına sahip olduğunu ancak bir millete hakaret etme hakkına sahip olmadığını söyledi.

  "PEŞMERGE AFYON'U MU İŞGAL ETTİ"

  Türkiye'nin Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle hep beraber kurulduğunu belirten Kaplan, "Ben Kürdüm, Türkiye yurttaşıyım. Bir halkın başka bir halka hakaret etme hakkı yok. Bu söylediğiniz düşünce özgürlüğüne girmiyor. MHP ilkeli duruş gösteriyor, görüşlerini ortaya koyuyor ama bunu belli bir seviyede tutuyor. Irak'ta bir federasyon var, Kürdistan Bölgesel Yönetimi var ve oranın milletvekilleri var. İki ülke arasında ilişkiler var. 150 tane Peşmerge gücü, Anayasal çerçevede savaş tezkeresiyle alınan yetki ile geçtiği Kobani'de IŞİD'le savaşıyor. Kafa kesen, kadınları köle pazarlarında satan örgüte karşı onurlu bir dayanışma içerisindedir. Bunu Anadolu işgalindeki emperyalist güçlerle karşılaştırmak asla kabul edemeyeceğimiz bir şeydir. Sosyal demokrat bir partinin Hitler'in ideolojisinde olmasını kabul edemiyorum. Nasıl işgalci bir güç gibi suçlanabilir. Ankara'yı, Afyon'u mu işgal ettiler?" dedi.

  "PEŞMERGE KÜRT DEĞİL Mİ, UZAYDAN MI GELDİ?"

  Hasip Kaplan, Çıray'ın, "Ağzımdan Kürtlere tek kelime hakaret çıkmadı" sözleri üzerine, "Peşmerge Kürt değil mi uzaydan mı geldi?" yanıtını verdi.


  Görüş Bildir