Euro
11.0823
0.02%
Dolar
9.518
0.19%
Altın
546.8
0.29%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
596.679
0.20%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C
  PKK Öcalan'ın olası silah bırakma çağrısını reddetti

  PKK Öcalan'ın olası silah bırakma çağrısını reddetti

  HDP Eş Başkanı Demirtaş, silah bırakma konusunda Öcalan'ı işaret ederken PKK, Öcalan'ın bunu yapamayacağını açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 13.06.2015 - 11:38

  PKK Öcalan ın olası silah bırakma çağrısını reddetti #1

  PKK'ya yakın ANF internet sitesinde yer alan KCK açıklamasında, silah bırakma tartışmalarına değinildi. Açıklamada; silah bırakma çağrısını PKK'nın cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan'ın yapabileceğine işaret eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sözlerinin aksine, silahlı mücadeleyi bırakma iradesinin tamamen kendilerinde olduğu belirtildi.

  "APO BÖYLE BİR ÇAĞRI YAPAMAZ"

  Açıklamada, "Türkiye'nin demokratikleşmesini ve Kürt sorununun çözümünü isteyen çok farklı kesimler ve bireyler HDP içinde yer almaktadır. Dolayısıyla böyle bir çağrıyı HDP yapamayacağı gibi, mevcut İmralı koşullarında bulunan önder Apo’nun da yapması mümkün değildir" denildi.

  APO'NUN ÇAĞRISI DEĞİL 3 ŞART

  Çatışmasızlık sürecine AK Parti hükümetinin uymadığı iddia edilen KCK açıklamasında, çözüm sürecinin devam edebilmesi için üç adımın atılması gerektiği ifade edildi. KCK'ya göre bu üç adım şunlar:

  "Tahkim edilmiş ateşkes, İmralı'daki Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması ve örgütüyle, tüm siyasi partilerle, sivil toplum örgütleriyle, yazarlarla, sanatçılarla, toplumun birçok kesimini temsil eden kişilerle her an görüşebilmesi, Meclis'in devreye girerek üzerinde anlaşılan çözüm adımlarını yasal ve anayasal güvenceye kavuşturması."

  KCK açıklamasında, görüşmelerin "şeffaf" ve Meclis'in devrede olması gerektiği savunuldu. Açıklamada, "Geçen dönem CHP’nin 'görüşmeler şeffaf olmalı ve Meclis devreye girmeli' yaklaşımını doğru buluyoruz. Çözüm ancak bu yaklaşım ve bunun gereklerinin yerine getirilmesiyle gerçekleşebilecektir" denildi.

  HDP ÖCALAN'I İŞARET ETMİŞTİ

  Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, HDP'ye "silah bırak" deme çağrısında bulunmuştu.

  HDP Eş Başkanı Demirtaş, perşembe günü İmralı heyetinin Öcalan'la görüşmek için başvuracağını açıklamış, "Silahlar konusunda çağrı yapacak olan Öcalan’dır ve o da İmralı’da bekliyor" demişti.

  HDP, çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmesi için daha önce hükümetle üzerinde anlaşılan izleme heyetinin İmralı’da görüşmelere katılması gerektiği düşüncesi içerisinde. Heyet, İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvurmuştu. HDP İmralı heyeti adına konuşan Sırrı Süreyya Önder, Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları ve hükümetin attığı adımlara "sahip çıkmaması" ile devrilen masanın, seçim sonuçlarıyla halk tarafından yeniden dört ayağının üzerine oturtulduğunu söylemişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir