Petrol
96.02
-0.30%
Euro
18.2761
-0.01%
Dolar
17.8905
-0.05%
Altın
1.031
-0.25%
Borsa
2785
0.36%
Bitcoin
415.840
-3.35%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Sadullah Ergin: Cezaevleri gece rüyama giriyor - Video

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin Şanlıurfa Cezaevi'nde 13 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili açıklama yaptı.
  • 19.06.2012 - 12:59
  Sadullah Ergin: Cezaevleri gece rüyama giriyor - Video

  Sadullah Ergin: Cezaevleri gece rüyama giriyor - Video #1

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin , Şanlıurfa'da cezaevlerinde yaşanan olayların vantilatör kavgasından çıktığı iddialarını yalanladı. Ergin, 127 tutuklu ve hükümlünün başka cezaevlerine nakledilmeye başladığını söyledi.

  CEZAEVİ KAPASİTELERİ AZALTILACAK

  Ergin, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde art arda çıkan yangınlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Sadullah Ergin , konuşmasının başında AK Parti iktidarı sırasında cezaevlerinde gerçekleştirilen düzenlemeleri anlattı. Bakan Ergin, şunları söyledi: "Cezaevlerinde yapısal dönüşümler 2002 yılından sonra yapıldı. 2002 sonrasında yapılan düzenlemeyle 208 cezaevi kapatıldı, şu anda 177 ceza infaz kurumu bulunmaktadır. Ceza infaz kurumlarında büyük onarımlar yapıldı. 2017 yılına kadar toplam 197 cezaevinin kapatılmasına karar verilmiştir. 73 cezaevinde koğuş sisteminden oda sistemine geçildi. 20 ceza infaz kurumunda ek üniteler inşa edilmiştir. Cezaevlerindeki artış, yargıda bekleyen dosyalardan kaynaklanmaktadır. En temel problem kapasite fazlası bulunan cezaevlerinin normal hale getirilmesidir. Diyarbakır, Şırnak, Siverek, Doğubayazıt ve Midyat'ta cezaevleri inşaatları devam ediyor. İhale aşamasında olan cezaevleri var. 31 Mayıs'taki denetimli serbestlik düzenlemesi kapsamında 17 bin 287 hükümlü tahliye edilmiştir. Şartları sağlayan hükümlüler tahliye edecektir. Tutuksuz yargılamalar da cezaevlerindeki kapasiteyi azaltacaktır."

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ!..

  'BİLGİ KİRLİLİĞİ ZARAR VERİYOR'

  Cezaevleriyle ilgili özeleştiri yaptıklarını belirten Bakan Ergin, kamuoyundaki bilgi kirliliğine dikkat çekti. Ergin, "Yapılması gereken çalışmalar belirlenmiş, takvime göre de yerine getirmektedir. Bakanlık olarak kendi özeleştirimizi de yapıyoruz, kamuoyundan gelen eleştirileri de dikkate alıyoruz. Bilgi kirliliği zarar veriyor. Eksikler konuşulacak ama doğru bilgilerle değerlendirelim" dedi.

  6 BİN MAHKUM AÇIK CEZAEVİNE

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin , 6 bin mahkumun kapalı cezaevinden açık cezaevine geceğini ifade etti. Olayların ardından cezaevinde kalan hükümlü ve tutukluların aileleriyle görüştürüldüğü hatırlatan Ergin, "Şanlıurfa Cezaevi'nde açık görüş yapılarak endişeleri giderilmiştir. İlave telefon hatlarıyla görüşmeler yapılması sağlanmıştır" dedi.

  NAKİLLER BAŞLADI

  Olayların ardından bazı tutuklu ve hükümlünün başka cezaevlerine gönderildiğini açıklayan Ergin, "Koğuşları zarar gören 14'ü çocuk toplam 42 tutuklu ve hükümlü, İzmir'e nakledilmiştir. 85 hükümlü ve tutuklu da çevredeki cezaevlerine sevk ediliyorlar" diye konuştu.

  'SORUNU ÇÖZECEKSE İSTİFA EDERİM'

  İstifa çağrılarını da değerlendiren Bakan Ergin, "Adalet Bakanı'nın istifası, sürecin, sorunun çözümüne katkı sunacaksa bir saniye durmadan bunu yapabiliriz. Ama burada bir problem var. Bu problem, geçmişten intikal eden bir problem ve küçülerek, geleceğe doğru gidiyor. Bu problemleri minimize edip sıfırlama noktasındaki adımlarımız ortada. Bu noktada sürece katkı verecek değerlendirmelerin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum" dedi.

  Ergin, ölümler konusunda neler hissettiği sorusunu ise "Bir insan ne hissederse ben de onu hissettim. cezaevlerinde yüzde 100 doluluk var. Yaşanan sorunlar gece rüyamda beni rahatsız ediyor. Her başımı yastığa koyduğumda 126 bin mahkumun sorunları beni rahatsız eder durumdadır" diye yanıtladı.

  'VANTİLATÖR KAVGASINDAN ÇIKMADI'

  Olayların iddia edildiği gibi vantilatör kavgasından çıkmadığını dile getiren Ergin, şöyle konuştu: "Olayların ardından cezaevine klima götürüldüğü haberleri yanlış. Vantilatör götürüldü. Koğuşların büyüklüğüne göre 3 vantilatör götürülebiliyor. Vantilatör kavgası haberi yaşandığı doğru değil. Bizdeki veriler olayın vantilatör çekişmesinden kaynaklandığı yönünde değil. İnceleme sonucuna göre değerlendireceğiz."

  'SU SIKINTISI YOK'

  Olay çıkan cezaevinde su sıkıntısı yaşandığı iddialarının doğru olmadığını belirten Ergin, "Cezaevinde su sıkıntısı yok. 'Günde 4 saat su veriliyor' iddiası doğru değil" dedi.

  URFA'DA 13 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

  Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde adli tutukluların kaldığı C-15 koğuşunda Cumartesi gecesi çıkan yangında 13 kişi yaşamını yitirdi. Yangında 5 kişi de yaralandı. Bu yangından 1 gün sonra ise bu kez çocuk koğuşundan alevler yükseldi. Dumandan etkilenen 42 kişi hastaneye kaldırıldı. Öte yandan, yangınlardan kısa bir süre önce cezaevi müdürünün görev yerinin değiştirildiği de ortaya çıktı.

  İSTİFAM ÇÖZSEYDİ

  Bakan Ergün, ' bu olay yurt dışında olsa bakan istifa ederdi" eleştirilerine yönelik olarak da şunları söyledi: "Türkiye 'de cezaevleri sorunlar geçmişten gelen bir sorundur. Çalışmalarımızla önemli mesafeler kat ettik. Bakan'ın istifası çözüme katkı sağlayacaksa bir dakika durmam. Ama sorun geçmişten gelmektedir. Bu değerlendirme insafa sığmayan değerlendirmelerdir. Diyorlar ki 80'lerden beter durumda cezaevleri. Her şey çok iyi demiyoruz ama önemli yol kat ettik diyoruz."

  Ergün, 'farklı noktadaki cezaevlerinde çıkan yangınlar bir protesto mu' sorusuna da "Görünüşte öyle duruyor. Medyamızın tutumu çok önemli. Soruşturma devam ediyor" yanıtını verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir