Petrol
96.54
-0.11%
Euro
18.3023
0.02%
Dolar
17.8903
-0.33%
Altın
1.035
0.40%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
416.905
-3.09%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Şahin: Çukurca Ankara'ya benzemez

  Şahin: Çukurca Ankara'ya benzemez

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kuzey Irak'a yönelik harekatla ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 21.10.2011 - 11:56

  Şahin: Çukurca Ankara ya benzemez #1

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın sorularını yanıtladı.

  Şahin, Hakari Çukurca'da meydana gelen saldırılar sonucu 24 askerin şehit düşmesi ve Kuzey Irak'a karşı başlatılan operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

  "OPERASYONLA İLGİLİ BİLGİ PAYLAŞMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL"

  "Önceki gece hem şehir merkezinde hem de Çukurca’da güvenlik güçlerimize hain saldırı yaşadık. 24 Mehmetçiğimizi şehit verdik, 18 askerimiz de yaralandı. Helikopterden araziye inen bir askerimizi daha şehit verdik, bir askerimiz de yaralandı. Şehit sayımız 25 oldu. Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları bölgededir. Kuzey Irak bölgesinde arama, tarama ve etkisizleştirme operasyonu devam ediyor. Genelkurmay bu konuda bilgi verdi. Devam eden operasyonla ilgili net bilgi paylaşmamız şu an mümkün değildir.

  YAPILMIŞ EN KAPSAMLI OPERASYONDUR

  "EN KAPSAMLI OPERASYON"

  Yapılmış en kapsamlı operasyondur. Operasyonların nihai hedefi, terör örgütünün varlığını bitirmeye yöneliktir. Bu örgüt sadece belli alanda bulunmuyor. Ağırlıklı olarak Kandil, Mahmur’dadır. Ülke içinde de terör unsurları bulunmaktadır. Yeniden teşkilatlanması mümkündür. İç güvenliliği sağlamaya yönelik bir operasyondur. Bir ülkenin coğrafyasını ilgilendirdiği için sınır ötesi bir operasyondur.

  Kuzey Irak’ın bölücü terör örgütünü barındırmama konusunda Türkiye’ye desteği var. Bölücü örgütle mücadelede mütabakat sözkonusudur. Kandil çevresindeki bazı bölgelerin kısmen boşaltıldığına yönelik bilgi var.

  'KANDİL'DE BAZI KÖYLER BOŞALTILDI'

  Kuzey Irak’ın bölücü terör örgütünü barındırmama konusunda Türkiye’ye desteği var. Bölücü örgütle mücadelede mütabakat sözkonusudur. Kandil çevresindeki bazı bölgelerin kısmen boşaltıldığına yönelik bilgi var.

  NOKTA ATIŞI İÇİN İSTİHBARAT

  ABD, Türkiye ve Irak arasında üçlü mekanizma anlaşması var. Amerikan Ulusal İstahbarat Başkanı’nın geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye ziyareti gerçekleşti. Onlarla yaptığımız görüşmede, karşılıklı istihbarat paylaşımı konusunda daha somut adımların atılmasında bir mutabakatımız oluştu. Amerikan istihbarat teşkilatlarının daha noktasal, daha ayrıntılı bilgiler vererek, yardımcı olacağına dair mutabakatımız var. Bu noktada da bizim istihbarat teşkilatlarımız ile Amerikan istihbarat çalışmaları arasında teknik düzeyde çalışmalar devam ediyor. Türkiye’nin dış politikasındaki gelişmeler bazı grupları etkileyebilir. Terör örgütünün saldırılarını tamamen dış güçlerin vereceği moral ve maddi desteğe bağlamak, merkezden görmeme yanlışlığına götürür. Terör örgütü vardır ve saldırılarına devam etmektedir.

  "ÇUKURCA İLE ANKARA BİR DEĞİL"

  İstihbaratta zaafiyeti olabilir. O bölge dünyanın sayılı zor coğrafyalarından birisi. Çukurca'daki hava şartları Ankara'daki gibi değil. Dün sabah helikopter uçuşları bile yapılamadı. Dik araziler, kayalıklardan oluşan bir bölgedir. Terör örgütlerine avantaj, güvenlik güçlerimize bir dezavantajdır.

  "İSTEMEDEN LOJİSTİK YARDIM EDEN VATANDAŞLARIMIZ VAR"

  Terör örgütü illegal bir örgüttür. Bir tarafta hukuki bir yapı, diğer tarafta hiçbir kural tanımayan illegal bir terör örgütü var. Terör örgütün kural, kanun ve hukuku yoktur. Terör ögütünün acımasızlığı yüzünden onlara istemeden lojistik yardım veren vatandaşlarımız var. İsteyerek yardım edenler de var. Bunları ayırmaya çalışıyoruz. 5 bin kişi profosyonel sınır birlikleri olarak eğitilecek, gelecek ilkbaharda göreve başlayacak. Sınır güvenliğimizin profesyonel birlikler tarafından korunacaktır. Bu sayı 50 bine kadar çıkacaktır.

  "İŞBİRLİĞİ ŞARTTIR"

  Jandarma ve polisimiz bu ülkenin tarihi değerde birimleridir. TSK’nın tarihi daha eskilere gider. Jandarma ve polisimiz işbirliği her zaman söz konusudur. Aslolan herkesin alanından sorumlu olmasıdır. Şehirde yaşayıp köyde suç işleyen, köyde yaşayıp şehirde suç işleyenler olabilir. Köy ve şehir ayrımı, jandarma-polis ayrımı eskisi gibi olmaz. İşbirliği şarttır. Polis ve jandarmamız birlikte çalışmanın çok güzel örneğini vermektedir. Alan ayrımı gözetmeksizin birlikte operasyonları vardır. Çukurca’daki saldırıda polis ve jandarma kol kola operasyon gerçekleştirmiştir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir