Dolar
6.859
0.0554%
Euro
7.8343
0.1022%
Altın
1809.42
-0.0607%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.29
0.0704%
Bitcoin
63251.92
-0.2321%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Said Alpsoy'un Cemaat'in futbol imamlığından ayrılışı

  Said Alpsoy'un Cemaat'in futbol imamlığından ayrılışı

  Paralel yapıda yıllarca futbol camiasının imamı olarak görev yapan Said Alpsoy, cemaatten ayrılış sürecini anlattı.
  • 02.06.2014 - 10:20
  Said Alpsoy'un Cemaat'in futbol imamlığından ayrılışı

  Said Alpsoy'un Cemaat'in futbol imamlığından ayrılışı #1

  Cemaat'in futbol imamı olarak tanınan Said Alpsoy, 17 yıl Gülen hareketinin yayın şirketinde görev aldı. Camianın şirketlerinin yayın danışmanlığından futbolcu imamlığında, bürokrasideki genç Gülen gönüllülerinin “hizmet ağabeyliği”nden kitapların dini açıdan kontrollü görevine kadar birçok kademede görev aldı.

  BAĞIMSIZ YAZARLIK VE YAYINCILIĞA DEVAM EDİYOR

  Gülen grubundan ayrıldıktan sonra bağımsız yazarlık ve yayıncılık faaliyetine devam eden Said Alpsoy, bugünlerde Cemaat'in geçmişi, bugünü ve yarınını anlatan üç kitap çalışması hazırlığı içine girdi.

  17 ARALIK SONRASI CEMAAT

  Said Alpsoy, Gülen hareketi içinde geçen yıllarını ve 17 Aralık operasyonunun ardından yaşanan süreci Sabah gazetesine anlattı;

  "1965 yılında İzmir Foça'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünündeki eğitimimi yarıda bıraktım. Dini ilimler ve tarih alanında kendimi yetiştirmeye çalıştım. 17 sene Gülen cemaatinin içinde aktif olarak yer aldım. Bu sürecin son altı senesinde Kaynak Holding bünyesinde Gülen hareketine ait kitabevlerinde satılan kitapların dini açıdan kontrolünü yapıyordum.

  "TEPKİLERİM CİDDİYE ALINMADI"

  Benim için 3 tane kırılma noktası var. Birincisi hizmetle bağımı kesmeme neden olan süreç. Zaman içerisinde, cemaate ait kitapevlerinde satılan kitaplarda islami hassasiyetimiz ve ölçülerimiz dikkate alınmamaya başlandı. Bu duruma gösterdiğim tepkilerin hiçbiri ciddiye alınmadı. Benim hizmete katıldığım yıllardaki iman kurtarma misyonu 2000'li yıllarda bir ticari faaliyete dönüşmüştü.

  "FUTBOLCULARIN İMAMLIĞI GÖREVİNİ YÜRÜTTÜM"

  Gülen hareketi içerisindeki son yıllarımda Süper Lig'deki futbolcularla 'hizmet abisi' olarak ilgilendim. O dönemde futbolcuların resmi bir imamı vardı ama aktif değildi. Aktif olarak o görevi ben yerine getiriyordum. Bu durumdan hizmetin üst düzey yönetiminin haberi ve onayı vardı. Amaç, futbol takımlarından cemaate adam kazanmaktı. Kamuoyunun yakından tanıdığı birçok futbolcu ile hizmet adına ben ilgileniyordum.

  "DERSHANE SÜRECİNDE İMPARATORLUK ORTAYA ÇIKTI"

  Ortaya yurtlar, dershaneler ve okullardan oluşan adeta bir imparatorluk çıkmıştı. Sonrasında güç zehirlenmesi yaşamaya başladılar. Kendilerine verilen halk desteği büyük bir güce dönüştü. Bu, Gülen ve cemaatin üst yönetimi tarafından hazmedilemedi. Anadolu insanının kültürel ve manevi değerlerini koruma, İslam'ı anlatma/yayma hedefi, yerini Gülen ve cemaat üst yönetiminin devleti ele geçirip hükmetme hırslarının tatmin amacıyla yer değiştirdi.

  "ERDOĞAN'IN LİDERLİK GÜCÜNÜ UNUTTULAR"

  İşin özü Cenab-ı Hak'kın takdiridir. Sebepler açısından ise birincisi Türk halkının derin tarihsel sağduyusu ile haklı olan ile-haksızı, saldıran ile-savunanı ayırt edebilme yeteneği ve şuur altında hala iliklerine kadar Müslüman kalmaya devam etmiş olmasıdır. İkincisi ise Başbakan Erdoğan'ın tahmin edemedikleri, liderlik yeteneği, çabuk ve kesin hareket edebilme dirayetidir. Üçüncüsü, sözünü ettiğimiz tepkisinde, Başbakan Erdoğan'ın ihtiyaç duyacağı kadro desteğini verebilecek nitelik ve niceliğe sahip dindar ve vatansever bir bürokrat katmanının artık yetişmiş olmasıdır.

  "CEMAAT GÜCÜNÜ KONTROL ALTINDA TUTAMADI"

  Cemaat güç sahibi olmayı becerdi ancak o gücü kullanıp kontrol altında tutmayı beceremedi. Bu durum 19. yüzyılın ünlü İngiliz siyasal bilimcisi Cemaatin 800 binden fazla insanı dinlediğinden söz ediliyor. Neredeyse herkesi dinlemişler. Yani bulunca bunamışlar ya da güçlerinin altında ezilmişler."

  Görüş Bildir