Dolar
6.8623
0.0174%
Euro
7.7511
0.0245%
Altın
1802.76
-0.0371%
Borsa
115793.59
-2.4588%
G. Altın
397.777
-0.0424%
Bitcoin
63469.4
-0.3352%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Şamil Tayyar: Obama'nın mesajı sadece IŞİD'e değil

  AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, IŞİD'in Musul'daki Türk Konsolosluğu'na yaptığı baskını değerlendirdi.
  • 14.06.2014 - 08:12
  Şamil Tayyar: Obama'nın mesajı sadece IŞİD'e değil

  Şamil Tayyar: Obama'nın mesajı sadece IŞİD'e değil #1

  AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, katıldığı bir televizyon programında 'IŞİD'in Musul'daki Türk Konsolosluğu'na yaptığı baskını, bölgedeki sıcak siyasi değişimleri, uygulanması muhtemel yöntemleri, bölgenin geleceğinde Türkiye'nin tavrını ve IŞİD'e destek sağlayan yabancı güçleri' değerlendirdi.

  Şamil Tayyar, 'Türkiye bölgede söz sahibi, geri adım da atmayacak. Çok net bir tavır var. Bu bir iktidar savaşıdır.'dedi. Tayyar, 'Musul'un IŞİD'e bırakılmayacağını, gerektiği takdirde küçük bir operasyonla yerle bir edileceğini' de ifade etti.  

  KUZEY IRAK TÜRKİYE YAKINLAŞMASINDAN RAHATSIZLAR

  Son dönemde Kuzey Irak'la Türkiye arasındaki yakınlaşma, Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden pazarlanması ve yeni ittifak arayışları bu örgütün arkasındaki uluslararası iradeyi ciddi bir şekilde rahatsız etti. Bunların arasında Suudi Arabistan, ABD ve İsrail de var.  IŞİD'e ciddi kaynağı sağlayan da Suudi Arabistan'dır.

  ABD ve İsrail lojistik ve istihbarat desteği sağlıyor ama  para desteği ağırlıklı olarak Suudi Arabistan'dan geliyor. Sahaya sürdükleri militanların çoğunluğunu da paralı askerler oluşturuyor.

  OBAMA KUZEY IRAK'A VE TÜRKİYE'YE BİR MESAJ VERİYOR

  IŞİD'e Musul'u bırakmazlar. Küçük bir operasyonla yerle bir ederler. IŞİD'in çok ciddi bir ağırlığı da yok. Obama'nın yayınladığı mesajın siyasi bir anlamı var. Sadece IŞİD'e verilen bir mesaj değil bu. Aynı zamanda Kuzey Irak'a ve Türkiye'ye verilen bir mesaj. Çok yönlü olarak değerlendirmek gerekiyor. “Bana rağmen bensiz hesap yapmayın. Eğer hesap yaparsanız, gerekirse geri dönebilirim” mesajıdır bu.

  ''YENİ BİR LİDER İHTİMALİ VAR''

  Türkiye ve Kuzey Irak'tan gerekli mesajları aldığı zaman IŞİD'e yönelik operasyonların hız kazanacağını ve kısa sürede belli bir sahaya mahkum edileceğini düşünüyorum. Maliki'ye olan güven de azaldı. Çünkü Maliki, Irak'ı mezhepçi bir yaklaşımla yönetmeye çalıştı. Denge unsuru olamadı, arzu edilen güvenli ortamı sağlayamadı.

  Belki Maliki üzerinde mutabakat olmayabilir. Yeni bir liderle yola devam etme ihtiyacı da doğabilir. Şu aşamada Maliki'nin attığı her adım ABD'nin bilgisi dahilindedir. Olaylar yatıştıktan sonra Amerika bölgede yeni bir lider arayışına da girebilir.

  ERDOĞAN'SIZ BİR TÜRKİYE HAYAL EDİYORLAR

  Bu bir iktidar savaşıdır. Türkiye'nin  geri adım atacağını da sanmıyorum. Artık Türkiye bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir ülke. Tavır çok net. Bu süreç devam edecek. Çünkü güçlü bir Türkiye profilinin arkasındaki Recep Tayyip Erdoğan ismini siyasetin dışına itmek istiyorlar.

  Erdoğansız bir Türkiye profilini hayata geçirmek istiyorlar. Bu karmaşanın cumhurbaşkanlığı seçimini de etkilemesini isteyebilirler. Her türlü provokasyona açık bir sürecin içerisindeyiz.

  Görüş Bildir