Seçim öncesinde uygulanan o istifalar kaldırılıyor

Seçim öncesinde uygulanan o istifalar kaldırılıyor

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, genel seçim öncesinde İçişleri, Ulaştırma ve Adalet bakanlarının istifa etmesinin bir anlamı olmadığını, bu uygulamanın kaldırılması gerektiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" üzerinde görüşmeler sürüyor.

ELEKTRONİK OY KULLANMA NE ZAMAN UYGULANACAK

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bozdağ, elektronik oy kullanma konusunun aslında yasaya 2008 yılında girdiğini belirtti.

Bunun yasal bir altyapı olduğunu ifade eden Bozdağ, "Bu yöntem dünyanın değişik ülkelerinde kullanılıyor. Eğer yasal altyapı olmazsa YSK ve ilgili birimlerin bu yönteme dönük çalışma yapması da mümkün olmazdı. Bu yöntem belli bir zaman içinde uygulanacak diye bir şart yok. Yeterli şartlar oluştuğunda bu sistem uygulanır. Bugünden yarına uygulanması gözükmüyor. 2014, 2015'te gözükmüyor en azından" diye konuştu.

Bozdağ, seçimlerde parmak boyama işleminin ilkel bir yöntem olduğunu, bu ayıbı ortadan kaldırdıklarını söyledi. Seçmen sayısının artışının normal olduğunu anlatan Bozdağ, bunun nedeninin seçmen yaşı gelen herkesin sisteme dahil olmasından kaynaklandığını dile getirdi.

O İSTİFALAR KALDIRILACAK

Bekir Bozdağ, genel seçim kararı alındığında İçişleri, Ulaştırma ve Adalet bakanlarının istifa ettiklerini belirterek, "Esasında biz bu istifa etmeyi kaldıran bir adım atmamız lazım. Bunun bir anlamı yok. Yerine bir Bakan geliyor görevini devam ettirip gidiyor. Bence bunu kaldırmak lazım" dedi.