Petrol
111.41
0.65%
Euro
17.4643
0.97%
Dolar
16.3567
1.75%
Altın
976.26
1.04%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
487.327
1.94%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Selahattin Demirtaş HDP'nin başına geçecek

  BDP'li milletvekillerinin geçtiği, haziranda kurultay yapacak olan HDP'de partinin yeni yönetimi de netleşmeye başladı.
  • 27.05.2014 - 05:04
  Selahattin Demirtaş HDP'nin başına geçecek

  Selahattin Demirtaş HDP nin başına geçecek #1

  Milliyet'te yer alan habere göre, ikna edilen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın HDP Eşbaşkanı olacağı ifade edilirken, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın da eşbaşkan olacağı belirtildi.

  Yüksekdağ, Türkiye'de gülümseyen sosyalizm sloganı ile ifade edilen siyasi hareketin sembolik isimlerden biri. Demirtaş da, DTP genel başkanlığı döneminde sempatik ve uyumlu tavırları ile dikkat çekmişti. Bu iki ismin yeni siyasi yapı çerçevesinde öne çıkması, hem Kürt siyaseti hem de sosyalist siyaset açısından dikkat çekici.

  İmralı heyetinde yer alan Sırrı Süreyya Önder ise partinin TBMM Grup Başkanvekili olacak. Parti yönetimindeki değişikliklerin 1 Haziran'da yapılması beklenen İmralı ziyaretinde de Abdullah Öcalan'a iletilmesi bekleniyor.

  BAYDEMİR DTK'NIN BAŞINA GEÇECEK

  İmralı'ya yapılacak ziyaret, BDP ve HDP'nin kurultayları öncesine denk gelmesi nedeniyle önem taşıyor. Bu kapsamda HDP heyeti, Öcalan'a kurultay çalışmaları hakkında bilgi verecek ve HDP'nin yeni yönetimi hakkında belirlenen isimleri iletecek. Edinilen bilgiye göre, 8 Haziran'da yapılacak BDP kurultayında Eşbaşkan Demirtaş, HDP'ye geçecek. Demirtaş'ın yerine gelecek eşbaşkanlar ise milletvekillerinden oluşmayacak. BDP'ye eşbaşkan olacak isimler bölgede yaşayanlardan oluşacak. Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in ise yerel meclis şeklinde örgütlenen ve demokratik özerklik uygulamasına öncülük eden Demorkratik Toplum Kongresi'nin (DTK) başına geçmesi bekleniyor. BDP kurultay sonrası Demokratik Bölgeler Partisi adı altında Güneydoğu'da demokratik özerklik uygulanması konusunda çalışmalar yapacak.

  DEMİRTAŞ YENİDEN EŞBAŞKAN OLACAK

  Yerel seçimlerin ardından HDP'ye eşbaşkan olmayacağını açıklayan Demirtaş'ın durumu İmralı'da gündeme geldi. Yoğun görüşmeler ve parti tabanının isteği üzerine Demirtaş ikna edildi. Bu kapsamda Demirtaş'ın 22 Haziran'da yapılacak HDP kurultayında eşbaşkan olması bekleniyor. Partiye ikinci eşbaşkan olarak da ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın seçileceği ifade ediliyor.

  SÜREYYA ÖNDER GRUP BAŞKANVEKİLİ

  HDP kurultayının ardından parti yönetiminde köklü değişikliklerin yapılması beklenirken, bu değişikliklere ilişkin İmralı'da Öcalan'ın fikrine de danışılacak. Bu kapsamda HDP Meclis Grup Başkanvekilleri'nde görev değişikliği yapılacak. Buldan HDP Grup Başkanvekilliği görevini yapmaya devam ederken, Baluken ise TBMM İdari Amiri olacak. Baluken'in yerine de Önder'in getirilmesi bekleniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir