Euro
10.8384
-0.11%
Dolar
9.3065
-0.26%
Altın
529.81
0%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
589.997
2.38%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Selahattin Demirtaş: Kamu vicdanı tatmin değil

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM Genel Kurulu'nda, dört eski Bakanın Yüce Divan'a gönderilmemesi kararıyla ilgili konuştu.
  • 21.01.2015 - 04:25
  Selahattin Demirtaş: Kamu vicdanı tatmin değil

  Selahattin Demirtaş: Kamu vicdanı tatmin değil #1

  Demirtaş, Meclis'ten ayrılırken, gazetecilerin, TBMM Genel Kurulu'nda Yüce Divan oylaması sonucuyla ilgili sorularını yanıtladı.

  "AKP içerisinde belli bir rahatsızlık olduğu, bu soruşturmanın sağlıklı yürütülmediği, AKP ağırlıklı komisyonun hazırladığı raporun AKP içinden de kabul görmediği anlaşılıyor" ifadesini kullanan Demirtaş, şunları kaydetti:

  "KAMU VİCDANI TATMİN DEĞİL"

  "Fakat bugün burada parlamento tarihi bir fırsatı kaçırdı. Eğer Yüce Divan yolu açılsaydı Türkiye'de bir yolsuzluk, rüşvet iddiası mevzusu sağlıklı bir rotaya oturacaktı, hukuki bir süreç başlamış olacaktı. Bunun önünü tıkadılar. Vebali AKP milletvekillerinin üzerinedir. Bu tartışma burada bitmez, öyle görünüyor ki daha sürecek ve kamu vicdanında da bu mevzuda tatmin olmadığı müddetçe AKP'nin yakasına yapışmış bir leke olarak bu tartışma devam edecek.

  Parlamento üzerine düşen rolü oynamadı. Çünkü halkın temsilcileri, milletin vekilleri burada. Millet sonuçta bu işin soruşturulmasını arzu ediyordu, temsilcileri de ona uygun davranmalıydı. Parlamento ile halk arasında uyumsuzluk çıktı. Türkiye, dünyaya, hükümetin parlamento üzerinde bir baskı oluşturduğu, sistemin demokratik işlemediği, yolsuzlukların üzerini örten bir görüntü çizmiştir."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir