Petrol
110.87
0.08%
Euro
17.3258
1.70%
Dolar
16.1129
1.18%
Altın
967.4
1.96%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
478.000
1.41%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C
  Selahattin Demirtaş Kobani'ye gitti

  Selahattin Demirtaş Kobani'ye gitti

  Selahattin Demirtaş'ın, Kobani'de IŞİD'e karşı yapılan direniş hakkında "Geçen hafta Amerika'dayken sizin burada yaptıklarınızı hayranlıkla izledik." demesi dikkat çekti.
  • 30.09.2014 - 13:20

  Selahattin Demirtaş Kobani ye gitti #1

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, temaslarda bulunmak üzere geldiği Suruç ilçesinde ilk olarak Suriye sınırındaki Cevşen Mahallesi'ni ziyaret ederek, vatandaşlarla bir süre görüştü.

  DEMİRTAŞ, KOBANİ'YE GEÇTİ

  Daha sonra Suriye'ye geçişlerin yapıldığı Mürşitpınar Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulunan Demirtaş, güvenlik güçlerinden aldığı iznin ardından IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı Kobani bölgesine geçti. Selahattin Demirtaş, Kobani ziyareti sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulundu.

  Demirtaş: ABD'den sizi gururla izledik İZLE

  "AMERİKA'DAYKEN SİZİN BURADA YAPTIKLARINIZI GURURLA İZLEDİK"

  Demirtaş'ın, açıklamasında Kobani'de IŞİD'e karşı direnen PYD güçleri hakkında "Geçen hafta Amerika'dayken sizin burada yaptıklarınızı hayranlıkla izledik" demesi dikkat çekti.

  Demirtaş'ın açıklamalarının satır başları;

  "Biz geçen haftayı Amerika’da geçirdik oradan sizin burada yaptıklarınızı gururla izledik. Biz bu vahşetten korkmuyoruz diz çökmüyoruz dediniz. Halkımızla sizlerle gurur duyduk.

  IŞİD'İN, TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR TEHDİT OLDUĞUNU 2 YILDIR SÖYLÜYORUZ

  Haftalardır gazla, copla müdahaleler yapılıyor. Kobani'deki direniş, Türkiye'nin bu direnişe karşı ortaya koyduğu politikanın değişmesi için uğraşıyoruz. Bizler IŞİD'in Türkiye için büyük bir tehdit olduğunu 2 yıldır söylüyoruz. Kurtulmanın yolu, burada direnen insanları coplamak, gazlamak değil. Türkiye ile Kobani halkının menfaatinin aynı olduğunu anlamak zorundayız.

  BU İNSANLAR PROFESYONEL ŞEKİLDE DİRENMİYORLAR

  Mevzu, sınırları açıp kapatmak değil. Kobani'de insanlar profesyonel bir şekilde IŞİD'e karşı direnmiyorlar. Ellerindeki sopalarla, taşlarla kendilerini koruyorlar. Bizler de belediyemiz, halkımız, devletimiz yardımıyla bu insanları yalnız bırakmayacağız. İnsanlar zor durumda, yapay olarak çekilmiş sınırın hemen ötesinde kim olursa olsun aynı insiyatifte bulunulması lazım.

  DEVLETİN KUMANYA DAĞITMASI LAZIM

  Burada sadece Kürtler yok. İstanbul, Türkiye'den gelen insanlar var, Araplar var. şu saatten itibaren Türkiye Cumhuriyeti'nin hem PYD ile hem de burada sınır hattının güvenliği için IŞİD'in Kobani'yi kuşatıp Türkiye'ye giriş yapmalarını engellemesi lazım. Burada beklenen nöbet tutan insanlara devletin kumanya dağıtmasıdır.

  ŞEHİR SAVAŞLARI BAŞLAMADAN TEDBİR ALMAK GEREKİR

  Hızla bir politika değişimine ihityaç var. Hükümetle buradaki sivil halk arasında iyi bir anlayış kurulması lazım. Kobani, IŞİD tarafından işgal edilirse şehir savaşı başlayacak. IŞİD Kobani şehir merkezini alırsa, Türkiye bu tehditi durduramaz. Tedbir almak gerekir.

  ASIL TEHDİT IŞİD'DİR

  Tüm dünya birleşse de halkı olan halkı alt edemez. Kobani halkı, er ya da geç topraklarında özgürce yaşayacak. Direnen YPG'lilere onurumuzu korudukları için teşekkür ediyoruz. Kürtler, Türkiye için bir tehdit değil. Buradaki yurttaşlar Türkiye için tehdit değil, asıl tehdit IŞİD'dir. Barış işte böyle meydanda olur. Tarihi direnişe birlikte katılalım ki tarihi birliği de oluşturma fırsatımız olsun. Herkes üzerine düşeni yaparsa, inanıyorum ki sonuç almak daha kolay olacaktır. "


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir