Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
483.491
-3.16%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  Selahattin Demirtaş'ın grup konuşması

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi.
  • 18.11.2014 - 13:07
  Selahattin Demirtaş'ın grup konuşması

  Selahattin Demirtaş ın grup konuşması #1

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, grup toplantısında alevi sorununa değindi. Demirtaş, şunları söyledi;

  "GÜNDEMİ ÇARPITARAK TÜRKİYE'Yİ OYALIYOR"

  "Türkiye'nin acil olarak tartışması gereken konu Müslümanların Amerika'yı keşfedip keşfetmemiş olması mı? Ortaya "Amerika'yı biz bulduk" diye bir konu atıyor. Gündem çarpıtma projesiyle Türkiye'yi oyalamaya çalışıyor. Bunlar "Alevi sorununu çözeceğiz" derken, "dinden sapmış olan bu sapkınları yola getireceğiz" demek istiyorlar.

  "KATLİAMI YAPAN DEVLETTİR, GEREĞİNİ SİZ YAPACAKSINIZ"

  Alevi sorununu asla çözemeyecekler, Kürt sorunu da böyledir. Aleviliği asla bir inanç olarak kabul etmeyecekler, göreceksiniz. CHP, özür dileyecekmiş, Dersim'den bakıldığında bu böyle gözükmüyor. O dönem katliamı yapan devlettir, gereğini siz yapacaksınız. Seyit Rıza'nın mezarını yoldaşlarıyla birlikte ziyaret etmeniz lazım. Arşivleri açmanız lazım, Dersim ismini iade etmeniz lazm. Muhalefet partisini sıkıştırmak için Dersim'in en büyük acısını malzeme olarak kullanıyorlar.

  "ULAN HEPİNİZ ORADAYDINIZ"

  O dönem tek parti vardı ama zihniyet olarak sağ da vardı, sol da vardı. O diyor ya sen yaptın, sen yaptın, ulan hepiniz oradaydınız be.. Birbirinizi suçlamanıza gerek yok, alayınız Dersim'e karşı suçlusunuz. Dersimlinin acısını birbirinize karşı kullanmak yerine hepiniz çıkıp özür dileyeceksiniz. "


  Görüş Bildir