Petrol
97.03
-0.02%
Euro
18.4007
-0.08%
Dolar
17.8655
-0.02%
Altın
1.027
-0.23%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
435.559
5.10%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Selahattin Demirtaş'tan Özgecan açıklaması

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında Özgecan'ın acımasızca katledilmesi hakkında "Aslında erkekler kendilerine tecavüz etmiş oluyor" dedi.
  • Ajanslar
  • 17.02.2015 - 13:58
  Selahattin Demirtaş'tan Özgecan açıklaması

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu. Özgecan Aslan'ın acımasızca katledilmesi olayı hakkında konuşan Demirtaş, şunları söyledi;

  ASLINDA ERKEKLER KENDİLERİNE TECAVÜZ EDİYOR

  "Kadını döverek tecavüz ederek erkekliğini ispat ettiğini zanneden erkekler aslında bunu kendilerine yapmışlardır. Aslında erkekler kendilerine tecavüz etmiş oluyor. Mesele bir minibüs şoförünün sapıklığı değildir. O anlayışı var eden büyüten o felsefeyle hesaplaşmadığımız müddetçe bindiğimiz her dolmuş her uçak girdiğiniz her hastane tehlikelidir"

  Selahattin Demirtaş tan Özgecan açıklaması #1

  İşte Demirtaş’ın açıklamalarından satırbaşları;

  "Kadın konusunda özgürlükler meselesinde hükümetin ne mal olduğunu biliyoruz. 20 yaşındaki bir çocuğun katledilmesiyle ilgili konuyla yüzleşemezsek cesur olmalıyız. Erkek olmanın gereği bu konuda cesur olmaktır. Geriye kalanlar kusura bakmasınlar ya da baksınlar dünyanın en korkak yaratıklarıdır. Bu bir kadın değil erkek sorunudur. Kadını döven, tecavüz eden sömüren kadının kendisi değil erkektir. Bu sorunla yüzleşmeyi göze alamıyorsak demokrasi barış gibi kavramları ağzımıza almayalım. Kadına bakış açısı kurumsallaşmış demokrasinin ana meselesidir.Yüzleşme cesur ve köklü olmadığı sürece her gün aynı sorunları yaşamaya devam edeceğiz. Özellikle erke arkadaşlarım şunu sorgulamalıyız. Kadına yönelik bu şiddet erkeğe bir konfor sağlamıyor. Erkeleri de hiçleştiren egemenlik anlayışı da aynı kökten besleniyor.

  ERKEK KENDİNE TECAVÜZ EDİYOR

  Kadını döverek tecavüz ederek erkekliğini ispat ettiğini anneden erkekler aslında bunu kendilerine yapmışlardır. Aslında erkekler kendilerine tecavüz etmiş oluyor. Mesele bir minibüs şoförünün sapıklığı değildir. O anlayışı var eden büyüten o felsefeyle hesaplaşmadığımız müddetçe bindiğimiz her dolmuş her uçak girdiğiniz her hastane tehlikelidir. Sadece kamusal alan mı? Girdiğiniz her ev tehlikelidir. Kadınlar açısından güvenli yaşam alanı yoktur. İsminiz kadın bakanlığı ama iki erkeğin ağzına bakıyorsunuz. Cumhurbaşkanınız ve başbakanınız konuşmadan siz laf edemiyorsunuz. Bu mu kadın bakanlığı.

  KADINA ŞİDDET VE TACİZ İÇİN ÖZEL MAHKEMELER KURULMALI

  Kadına yönelik özel ihtisas mahkemeleri kurulmalıdır. Bu konuda uzmanlaşmış eğitim almış yargıçlar tarafından yargılanması lazım. Her konuda özel mahkeme kuran hükümet bu konuda atım atamaz. Ben bir avukatım. Bu davalarda bazı erkek yargıçlar bıyık altından gülerler. Bu kadar ucuz yaklaşımlara tanıklık ettik. O yüzden erkek yargıçlar bu yaratıkları yargılayamazlar. Kadınlar yargılamalıdır. Bu konuda eşitliğe cesaretiniz varsa bu ülkeye barış gelir. Kadını erkeğe lütfedilmiş bir hediye olarak görülürse kadına şiddet azalmaz. Dinde de böyle bir şey yok ayrıca.

  ÖNCEKİ USTA YALANCIYDI BU ACEMİ

  Günlerdir başbakan meydan meydan dolaşıp yalan konuşuyor. Önceki de yalancıydı. Ama bu acemi. Önceki Allah’ı var ustaydı bu işlerde. Bu eline yüzüne bulaştırıyor.

  SADECE MOLOTOF VE BONZAİ OLSUN 1 GÜNDE ÇIKARALIM

  Günlerdir ‘muhalefet bonzai ve Molotof serbest kalsın’ diyor. Bozani ve molotof konusunda samimiyseniz gelin bu paketi iki maddeye düşürelim. Sadece bonzai ve molotof olsun ve bir günde çıkaralım.

  ÇOK FAZLA BONZAİ KULLANIYORSUNUZ

  Sizin derdiniz bonzai değil. Sebebiniz bonzai. Çok fazla kullanıyorsunuz. Molotof cezasızmış. Şu anda Molotof atanlar 20 yıl ceza alıyorlar. Bu yasa valilere hükümete yargı yetkisi veren bir yasadır. Vali hükümetin ilde temsilcisidir. Siz valiye gözaltına alma yetkisi veriyorsunuz.

  BÜTÜN MUHALEFETLE ORTAK ÇALIŞACAĞIZ

  Gücümüz nefesimiz yettiğince bu yasanın çıkmaması için elimizden geleni yapacağız. Bütün muhalefet milletvekilleriyle de ortak çalışacağız. İçtüzükten kaynaklanan bütün haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Madem başbakan ısrarcıdır bu konuda ille "çıkacak" diyor biz de "çıkmayacak" diyoruz. Herkes bu yasaya karşı çıkmalıdır. Çünkü çıkarsa bir daha geri dönüşü yok. Bakın cumhurbaşkanına "hırsız" demek tutuklanma nedeni. Sadece 4 çocuk geçen hafta tutuklandılar. Dava açılsa anlaşılır. Biz hakaret etsinler demiyoruz. Orada hakaret de görmüyoruz. HDP’nin üst düzey bir yetkilisi cumhurbaşkanını eleştirdiği için tutuklandı. Onu destekleyen 3 kişi daha tutuklandı. Zannetmeyin ki AKP’ye oy verdiniz diye sizin aracınızı durdurmayacaklar ellerinizi arkadan bağlayıp tutuklamayacaklar. İstediğiniz kadar “Ben AKP’liyim diye bağırın” sizi de tutuklayacaklar.

  BE HEY YALANCI…

  Başbakan dün giderken yine yalan konuşup diyor ki, "Serap kardeşimizi yaktılar" diyor. Be hey yalancı sizin içişleri bakanınız Serap’ı MİT’çiler yaktı diye itiraf etti. Ve bu başbakan çıkmış “Bakın Serap Eser’i nasıl yaktılar” diyor. Yakan sizsiniz. Kobani olaylarında da en fazla provokasyonu yapan sizsiniz. MİT’in elemanları."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir