Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2416
0.00%
Dolar
17.9043
-0.04%
Altın
1.023
0.04%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
418.498
0.47%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Selahattin Demirtaş'tan solculara ağır eleştiri

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, katıldığı 2. Avrupa Sol Partisi Akdeniz Konferansı'nda solcuları topa tuttu.
  • İHA
  • 20.02.2015 - 18:50
  Selahattin Demirtaş'tan solculara ağır eleştiri

  Selahattin Demirtaş tan solculara ağır eleştiri #1

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye ve Avrupa’daki bazı sol parti temsilcilerini bir araya getiren ve üç gün boyunca devam edecek olan 2. Avrupa Sol Partisi Akdeniz Konferansı'nın açılışına katıldı.

  SOL BİR ÇIKIŞ YAPAMAYACAKSA SORUMLULUK AK PARTİ'DE DEĞİL

  Hill Otel’deki konferansta konuşan Demirtaş, "AK Parti karşısında eğer bu dönemde de bir hamle, bir çıkış yapamayacaksa ve bu çıkış bu başarı solun bir başarısı olarak yazılamayacaksa, bunun sorumluluğu AK Parti’de değildir" dedi.

  GEZİ VE KOBANİ OLAYLARINA DEĞİNDİ

  Demirtaş, şunları söyledi;

  "Gezi direnişi ve arkasından Kobani direnişi, Kobani’yi sahiplenme direnişi de bu umudumuzun büyümesine veya umudumuzun geleceğe aktarılmasına dair bizlerde, her birimizde aynı heyecanı yaratmıştır. Direnmenin ruhu bu topraklarda vardır, deneyimi vardır, mirası vardır. Defalarca ispatlanmış kahramanlıkları vardır. Zulme boyun eğmeyen önemli siyasi çizgileri, devrimci hareketleri vardır. Bu köklere güvenmeden özgüveni kaybederek, asla ve asla gerçek bir zafere ulaşılamaz. Buradan baktığımızda muazzam bir başarı fırsatı vardı.

  2015 SEÇİMLERİ FIRSAT

  AK Parti karşısında eğer bu dönemde de bir hamle, bir çıkış yapamayacaksa ve bu çıkış bu başarı solun bir başarısı olarak yazılamayacaksa bunun sorumluluğu AK Parti’de değildir. Bu bir AK Parti başarısı olarak tarihe geçmeyecektir. Bu solun başarısızlığı olarak tarihe geçecektir. İşte 2015 seçimlerinin temel olarak bence bize sunduğu fırsat budur. Biz HDP şahsında yakalayacağımız başarıyı bir etnik kimliği, bir mezhebin, bir inancın başarısı olarak addetmiyoruz etmeyeceğiz. Solun başarısı olarak ortaya çıkmalıdır. Bu başarı Türkiye’de, artık Türkiye siyaset sahnesine sol bir hareketin damga vuracağı ve 2019 seçimlerinde iktidar olmayı hedefleyen yürüyüşün bir başlangıcı olarak ele alınmalıdır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir