Euro
10.352
0.42%
Dolar
8.8163
0.62%
Altın
497.97
1.44%
Borsa
1.391
-0.76%
Bitcoin
392.066
3.08%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C

  Sırrı Sakık: Çiller'e hesap soracağım

  Sırrı Sakık, sivil darbe mağduru olduğunu belirterek Çiller'den hesap soracağını belirtti.
  • 10.10.2012 - 10:13
  Sırrı Sakık: Çiller'e hesap soracağım

  Sırrı Sakık: Çiller e hesap soracağım #1

  BDP'li Sırrı Sakık, Tansu Çiller'le yüzleşmek için, Çiller'in TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na bilgi vermek için gelmesini bekliyor. Sakık, "Ben sivil darbe mağduruyum. Kimse beni susturamayacak. Toplantıya gelip Çiller'e hesap soracağım" dedi.

  KOMİSYON YÖNETİCİLERİ TOPLANTIYA KATILACAK

  Sakık, 1994 yılında Çiller'in başbakan olduğu dönemde DEP'li arkadaşlarıyla birlikte dokunulmazlıkları kaldırılarak, Meclis kapısından cezaevine götürülmüştü. Çiller'in TBMM'de kurulan Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na gelerek 28 Şubat dönemi ile ilgili bilgi vereceğini öğrenen Sakık, komisyon yöneticilerine toplantıya katılıp katılamayacağını sordu. Komisyon yöneticileri ise dinleyici olarak toplantıya katılabileceğini, ancak soru soramayacağını ifade etti.

  "AİLELERİMİZ ACI DOLU YILLAR YAŞADI"

  Aldığı yanıta tepki gösteren Sakık, "Darbe Komisyonu oluşturulmuş, içinde yine Kürtler yok. Bir dönemi yaşayanlardanım. 28 Şubat'ı oturup tartışabiliyorsanız, araştırabiliyorsanız ve vicdan sahibiyseniz 2 Mart'ı da araştırabilirsiniz" dedi. TBMM'nin o dönemde askerlerin emrini yerine getirdiğini ve dokunulmazlıklarının kaldırıldığını belirten Sakık, "Dosyada sadece ön sayfada ismim var. Ama dokunulmazlığımı kaldırdılar. O dönem bir kaç tane Refah Partili milletvekili gelerek bana sarılıp ağladılar, 'Bu bir zulümdür' dediler. Gittik, tutuklandık, çocuklarımız, ailelerimiz acı dolu yıllar yaşadı" dedi.

  "BEN DARBE MAĞDURUYUM"

  Sakık, kendilerinin "sivil darbe mağduru" olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunu da alın araştırın. Ben burada öç ve intikam duygusu değil, eğer bir yüzleşme yaşanacaksa, bir bütün olarak yüzleşmenin yaşanmasını istiyorum. AKP yüzleşmekten çok, kendilerine yapılanlara karşı hukuki süreç başlatıyor. Hâlâ 2 Mart darbesi tartışılmıyor, konuşulmuyorsa bu komisyonun bir esprisi yoktur. Ben darbe mağduruyum. Ben geleceğim, hiç kimse beni susturamayacak. O gün Çiller'e 'Siz yargı ile görüştüm, işlerini bitirin dediniz, Size kim emir verdi' diye soracağım. Darbe mağduruysam, benim gelip orada bu süreci başlatanlara sualler sormam lazım" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir