Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.109
-0.13%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Sırrı Sakık: PKK uyuşturucu ile mücadele ediyor

  BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Lice olaylarını değerlendirirken ilginç bir iddiada bulundu.
  • 05.07.2013 - 10:56
  Sırrı Sakık: PKK uyuşturucu ile mücadele ediyor

  Sırrı Sakık: PKK uyuşturucu ile mücadele ediyor #1

  BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Lice'deki olayların uyuşturucuyla bağlantısının kurulduğunu ifade ederek, "El vicdan. PKK'nın uyuşturucu ile mücadele ettiği bütün dünyada biliniyor. Bu konuda bir bağlantı bulursanız ben milletvekilliğinden istifa etmeye hazırım" dedi. Oysa ki Sakık'ın sözlerine karşın yıllardır ABD ve Avrupa Birliği'nin raporlarında uyuşturucu kaçakçılığı PKK'nın temel gelir kaynaklarından biri olarak gösteriliyor.

  Hürriyet'in haberine göre, Sakık, Genel Kurul kürsüsünden yaptığı konuşmada Lice'deki olaylara değinerek şunları söyledi:

  KEŞİF UÇUŞU YAPAMAZSINIZ

  "Barış görüşmelerini sürdürürken, siz havada keşif uçuşları yapamazsınız. Siz barış görüşmeleri yaparken yeniden köy korucu kadrolarını tahsis edemezsiniz, askeri birlikleri oralara sevk edemezsiniz. Barışın ruhu neyi emreder biliyor musunuz? Sayın Başbakan çıkıp iki kelimeyle 'Barış görüşmeleri devam ediyor, bu ülkede barış görüşmeleri sürdüğü müddetçe karakol yapımları asla olmayacak' diyecek. Bu ne kadar önemli bir iklim oluşturur. Ve şu anda gerilla saflarına epeyce insanın katıldığını da biliyoruz.

  İSTİFA EDERİM

  Lice'deki insanlar 'Siz burada karakol yapıyorsanız, siz bize yeniden savaş açmak için karakol yapıyorsunuz' diyor ve orada bu insanların üzerine ateş açılıyor. Sonra dönüp ne diyorsunuz? 'Efendim, uyuşturucu' diyorsunuz. El vicdan be, el vicdan! PKK'yı terörist ilan eden ülkeler bile PKK'ya bu konuda bin kez teşekkür ediyor. Avrupa'dakilerin hepsi PKK'nın uyuşturucuyla nasıl uluslararası arenada mücadele ettiğini, dost ve düşman hepsi biliyor. Gidin, Avrupa'da, Amerika'da, dünyanın dört bir tarafında bir tane PKK'lıyı uyuşturucuyla iç içe bulursanız ben burada milletvekilliğinden istifa ederim."

  AK PARTİ VE MHP'DEN TEPKİ

  AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Sakık'a tepki göstererek, "Bir terör örgütünü burada övmek hiçbir milletvekiline yakışan bir hareket değildir, terör örgütünü övenleri şiddetle kınıyorum" diye konuştu. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, PKK'nın uyuşturucu, insan ticareti yaptığıyla ilgili hükümler olduğunu belirterek, "PKK'yı Meclis kürsüsünden kimse aklamaya kalkmasın" dedi.

  Sakık eleştirilerin ardından yaptığı "PKK'nın benim övgülerime ihtiyacı yok. PKK siyasi bir harekettir" değerlendirmesi milletvekillerinin yeniden tepkisine yol açtı.

  ABD 2009 ve 2011'de PKK liderlerini uyuşturucu kaçakçısı ilan etmişti.

  BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın sözlerine karşın yıllardır ABD ve Avrupa Birliği'nin raporlarında uyuşturucu kaçakçılığı PKK'nın temel gelir kaynaklarından biri olarak gösteriliyor. Bu raporlarda birçok PKK üyesinin ismini de bulmak mümkün.

  * ABD Hazine Bakanlığı'na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü dairesi, Ekim 2009'da Murat Karayılan, Ali Rıza Altun ve Zübeyir Aydaır'ı "Özel Olarak Belirlenmiş Uyuşturucu Kaçakçısı" listesine almıştı.

  * Nisan 2011'de yine aynı ABD kurumu, "Yabancı Narkotik Çeteleri Belirleme Yasası" çerçevesinde Cemil Bayık, Duran Kalkan, Remzi Kartal, Sabri Ok ve Adem Uzun'un ABD'de bulunan malvarlıklarının dondurulmasına karar verdi.

  * Son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bu yıl yayınladığı Uluslararası Narkotik Kontrol Stratejisi Raporu'nda (INCSR) Türkiye'nin Temmuz 2012'de güneydoğuda PKK'nın uyuşturucu kaçakçılığına karşı büyük bir operasyon yaptığı belirtilirken, son yıllarda "birçok etnik Kürt kaçakçının, faaliyetlerini Türkiye'nin daha büyük şehirlerine ve Avrupa'daki diğer ülkelere doğru genişlettiği" ifade edildi.

  * PKK'nın uyuşturucu bağlantılı faaliyetleri sadece ABD'nin tepkisi çekmedi. Avrupa Birliği'ne bağlı Europol da 2011'de hazırladığı "AB'de Terörizmin Durum ve Gidişatı" başlıklı raporda, PKK/Kongra-gel'in AB üyesi ülkelere uyuşturucunun yanısıra insan da kaçırdığını; ayrıca haraç toplama, kara para aklama, kredi kartı sahteciliği ve yasadışı göçmenlerle ilgili faaliyetlerde bulunduğunu bildirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir