SP lideri Kamalak'tan Yeni Anayasa yorumu

SP lideri Kamalak'tan Yeni Anayasa yorumu

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, ''Yeni anayasanın temeline insan hakları harcını dökmemiz lazım'' dedi.

Kamalak, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nde (ESAM) verdiği ''Türkiye'de Anayasa Süreçleri'' konulu konferansta, anayasanın, devletin temel organlarını belirleyen, bunların görev ve yetkilerini gösteren, vatandaşların bu organlara karşı temel haklarını teminat altına alan ve herkes için bağlayıcı temel, üstün hukuk kuralları olduğunu söyledi.

Osmanlı ile Cumhuriyet dönemlerindeki ''anayasacılık hareketlerine'' değinen Kamalak, ''1808 yılında kabul edilen Sened-i İttifak metnini anayasa olarak kabul etmek mümkün değil. Bu metnin hukuki olabilmesi için arkasında devletin yaptırımının olması gerekir" dedi.

İlk anayasanın 1876 yılında ilan edilen Kanun-i Esasi olduğu bilgisini aktaran Kamalak, günümüze kadar yapılan anayasaları anlattı.

Yeni bir anayasanın gerekli olup olmadığının tartışılabilir bir konu olduğunu ifade eden Kamalak, ''Yeni anayasa terör olaylarını mı çözecek, işsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik, cari açık sorunlarını mı çözecek?'' dedi.

Kamalak, toplumun yeni bir anayasa beklentisi içinde olduğunu belirterek, yeni anayasayı gerekli bulduklarını kaydetti.

Mevcut anayasanın darbe ürünü olduğunu, yapılan çeşitli değişikliklerle 1982 anayasasının adeta yamalı bohçaya döndüğünü ifade eden Kamalak, milletin dayatmacı ruha sahip bu anayasadan kurtulması gerektiğini söyledi.

Kamalak, yeni anayasanın nasıl olması gerektiğine de değinerek, ''Yeni anayasanın temeline insan hakları harcını dökmemiz lazım. Bütün maddeler insan hakları temeline dayanmalı, oradan beslenmeli. Amacı da insana hizmet olmalıdır'' dedi.

Mustafa Kamalak, yeni anayasanın, demokrasiye, adalete ve özgürlüğe dayanması gerektiğini ifade ederek, ''Her bir fert, anayasaya baktığında 'şu madde bana hitap ediyor' diyebilmeli. Anayasa toplumun anayasasıdır, her bir ferdi bağlayan hukuk kuralıdır. Her vatandaş o anayasayı benimseyebilmelidir'' diye konuştu.