Petrol
97.89
1.28%
Euro
18.3156
0.10%
Dolar
17.9119
-0.21%
Altın
1.033
0.20%
Borsa
2788
0.00%
Bitcoin
418.612
-3.40%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Tanrıkulu: Öcalan örgütünü kontrol edebilecek noktada

  CHP'li Sezgin Tanrıkulu gündeme dair açıklamalarda bulundu.
  • 12.10.2011 - 09:52
  Tanrıkulu: Öcalan örgütünü kontrol edebilecek noktada

  Tanrıkulu: Öcalan örgütünü kontrol edebilecek noktada #1

  CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Milliyet Ankara Haber Müdürü Serpil Çevikcan’ın sorularını yanıtladı.Tanrıkulu, yeni anayasa sürecini ve Kürt meselesine ilişkin konularda açıklama yaptı.

  Tanrıkulu'nun anayasal yurttaşlık kavramına yaklaşımı şöyle;

  VATANDAŞLIK TEMEL BİR HAKTIR

  “Vatandaşlığın bir kimlik üzerinden tanımlanması yerine, temel bir hak olarak düzenlenmesi lazım. Türk, Kürt, hiç bir kelimenin anayasada olmaması lazım. ‘Vatandaşık temel bir haktır, kimse kendi iradesi dışında vatandaşlığını kaybedemez, kazanılması ve kaybedilmesi yasayla düzenlenir’ gibi nötr bir tanım bence yeter.”

  CHP’nin “Türkiye vatandaşlığı, Türkiyeli” kelimelerine karşı mesafeli yaklaşımını sorduğumda yanıtı şu:

  TÜRKİYE VATANDAŞLIĞI

  “Bana göre herkes kendi bagajını bir tarafa bırakmalı. Böyle bir zemin Türkiye’nin bütünleşmesini sağlıyorsa kimsenin buna karşı çıkmamaması lazım. Türkiye vatandaşlığı ifadesi bu söylediklerimi kapsar. Anayasaya konulmasında bence bir sakınca yok. CHP’de bu tartışmaları yadırgamıyorum. Bu işler yukarıdan değil aşağıdan olacaksa birbirimizi ikna edeceğiz.”

  Tanrıkulu PKK sorununun operasyonlarla çözülemeyeceğini ısrarla vurguladı:

  SİLAHIN YÖNTEM DIŞINA ÇIKARILMASI ŞART

  “TSK, sonuç itibariyle Türkiye’nin sınırları içinde elinde silah olanı yakalamak için operasyon yapar ama bu devasa soruna sadece kriminal bir mesele olarak bakamayız, bakmamalıyız. Örgüt eylem yapmama kararı almışsa, bunları kimsenin deklare etmesine gerek yok. Çok konuşmak da gerekmiyor. Genelkurmay Başkanı’na ‘örgüt eylemsizlik kararı aldı, ne diyorsunuz’ diye sormak falan. Bunlar fiili süreçlerdir. 1997’de ordu 50 bin askerle bütün yılını Kuzey Irak’ta geçirdi. 4-5 bin örgüt üyesinin öldüğü, 250 askerin şehit edildiği bir ortam oldu ama 14 yıl sonra yine ölümler var. Silahın yöntem dışına çıkarılması şart.”

  ÖCALAN ÖRGÜTÜNÜ KONTROL EDEBİLECEK NOKTADA

  Tanrıkulu, “Öcalan ‘Beni taşeron olarak kullanıyorsunuz’ dedi, ertesi günden itibaren avukatlarıyla görüşmeleri kesildi. ‘Koster bozuk’ gerekçesine kim inanır? Bunlar çözüme kesinlikle katkı sağlamıyor, gerginlik vasıtası oluyor. Öcalan örgütünü kontrol edebilecek bir noktada. Bu tür parçalı örgütlerde birinin örgütün tümü üzerinde etkisi varsa bu çözüm için büyük katkı sunar. Bu avantajı iyi kullanmak lazım” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir