Petrol
113.94
0.12%
Euro
17.3994
-0.88%
Dolar
16.6438
-0.23%
Altın
973.26
-0.29%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
336.683
-3.78%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Tanrıkulu: Uludere'de açıkça katliam yaptılar

  Tanrıkulu, Heron görüntülerini izlediklerini ve Uludre'de açıkça bir katliam yapıldığını söyledi.
  • 21.02.2012 - 19:22
  Tanrıkulu: Uludere'de açıkça katliam yaptılar

  Tanrıkulu: Uludere de açıkça katliam yaptılar #1

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 34 kişinin ölümüyle ilgili Heron görüntülerini izlediklerini belirterek, "Çok açık biçimde bir katliam yapılmış ve elde imkan varken önlenmemiş. 40 dakikalık süre içerisinde de, hatta 40 dakikadan fazla süren bir bombalama var" dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'daIrak sınırındaki hava operasyonunda 34 kişinin öldürülmesini protesto ettikleri için tutuklanan Dicle Üniversitesi öğrencilerinin duruşmasını izledi. Adliye önünde açıklamalarda bulunan Tanrıkulu, Türkiye'nin dört bir yerinde duruşmaların olduğu, gençlerin ve öğrencilerin tutuklanarak yargılandığını söyledi.

  Erzurum, Samsun, Gebze ve Diyarbakır'da insanların bu hükümet döneminde tutuklanarak bugün yargılanmaya başladığını belirten Tanrıkulu, "Erzurum'da 17 yaşındaki Leyla, HES protestosuyla Tortum Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyor. İstenen ceza 9 yıl. Gebze Yeşil Platformu'na da bir dava açıldı, onlar hakkında açılan davalarda istenen ceza yıllarca. Samsun'da 19 Mayıs Üniversitesi öğrencileri aleyhinde açılan davalar var ve Diyarbakır Adliye'sinde bugün 2 ayrı dava var. Biri faili meçhul cinayetleri işleyen JİTEM dosyası, bu dava dosyasında Abdulkadir Aygan ve arkadaşları yargılanıyor. Onlarca faaili meçhul cinayetle yargılanıyorlar. Bu hükümet döneminde değil, çok eskiden 1998 yılında açılan bir dava. Henüz sonuçlanmadı. Yaklaşık 20 yıllık bir zaman dilimi geçmek üzere nerdeyse zaman aşımına uğrayacak" dedi.

  Katliamı protesto ettikleri için 50 gündür tutuklular

  Tanrıkulu, bu davalardan daha önemli davalar olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Ama daha önemlisi 19 yaşındaki Gurbet ile Gülistan ve arkadaşlarının, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin yargılandığı duruşma bugün yapılacak. Bu neyin davası? Uluderekatliamını Dicle Üniversitesi öğrencileri portesto ettiler, 30 Aralık'ta ve tutuklandılar. Yaklaşık 50 gündür tutuklular. Gurbet ve Gülistan ile arkadaşlarının yargılandığı dava dosyasında ve meşru protesto haklarını kullandıkları için tutuklandılar. Bu dosyada bu öğrenci arkadaşlarızımın tutuklanması, bu katliamın meşru görülmesidir. Başka hiç bir anlamı yoktur. Bunu meşru gören anlayış ve zihniyet, bu arkadaşlarımızı tutuklamıştır. Bunun hesabı verilemez. Türkiye'de gençler, çocuklar, Türkiye'de muhalifler, Türkiye'nin her yerinde tutuklular. Bu hükümet döneminde tutuklular" diye konuştu.

  "Esad'ı eleştiriyor ama iktarı döneminde zulüm devam ediyor"

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kabinedeki bazı bakanların, 17 yaşındaki Erdal Eren'in idam edilmesi için gözyaşı döktüğünü anımsatan Tanrıkulu, şöyle konuştu: "Sayın Başbakan 17 yaşındaki Erdal Eren'in idam edilmesinde ağlamıştı, gözyaşı dökmüştü, başka gözyaşı döken bakan da var kabinesinde. Ama 17,19 ve 20 yaşındaki gençler, öğrenciler, çocuklar Türkiye'nin her yerinde bu hükümet döneminde, bu Başbakan'ın iktidarı döneminde tutuklular. Başbakan bir taraftan da Esad'ı eleştiriyor. O'na buradan gönderemelerde bulunuyor ama kendi ülkesinde, kendi iktidarı döneminde zulüm Türkiye'nin her yerinde devam ediyor.

  Özel Yetkili Mahkemeler aracılığıyla ve kendi yargı teşkilatı aracılığıyla vede kendi güçleri aracılığıyla. Ben Başbakan'a ve kabinesine burdan sesleniyorum; Gerçekten de bu zulme son vermeleri lazım. Özel yetkili mahkemeleri, özel yetkili savcıları, Türkiye'nin yargı düzeninden çıkarmamız lazım. Ancak buna son vererek Türkiye'de bir hukuk düzeni yaratabiliriz"

  'Açıkça, bilerek bir katliam gerçekleştirilmiş'

  TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi olarak Uludere katliamı görüntülerini izleyip izlemlediği sorulan Tanrıkulu, şunları söyledi:"Uludere görüntülerinin önemli bir kısmını izledim, arkadaşlarımız da izlediler. Bütün komisyon üyeleri izledi ve izleme sırasında anlaşıldıki çok açık bir biçimde bir askeri faaliyet olmadığı, çıplak bir gözle anlaşılmasına rağmen, bu taraftan gittikleri anlaşılmasına rağmen, bu ölüm çok isteyerek, bu katliam çok isteyerek meydana gelmiş. Ancak komisyonla görüşmeye katılan askeri yetkililer, özel yetkili savcının gizlilik kararı nedeniyle sorduğumuz sorulara cevap vermedi.

  Dolayısıyla emri kimin verdiği, talimatın kimin verdiğini, neden Bitlis'ten Heron'un Uludere'ye istendiğini, hangi istihbaratla istendiğini ifade etmediler. Ancak meclis komisyonu, bu talimatların nerden geldiğini de soracak, umarım bakanlık buna bir cevap verir. Çok açık biçimde bir katliam yapılmış ve elde imkan varken önlenmemiş. 40 dakikalık süre içerisinde de, hatta 40 dakikadan fazla süren bir bombalama var. İlk bombalamadan sonra bunların sivil olduğu anlaşmasına rağmen bombalama devam etmiş. Dolayısıyla bilerek ve isteyerek devam eden bir bombalama faaliyeti var. Ve sona erdirilememiş"

  İki askeri uzmanın komisyon üyeleriyle görüştüğünü anlatan Tanrıkulu, "2 askeri uzman vardı. Her iki uzman da kendi yetkilerinin ancak bu görüntelere teknik yönden cevap vermekle sınırlı olduğunu, diğer bilgileri özel yetkili savcının talimatı nedeniyle paylaşamayacaklarını ifade ettiler" dedi.

  'Erdal Eren için ağladı, 34 kişinin ölümü için özür dilemedi'

  Tanrıkulu, bu ölümlerden sonra Başbakan'ın ölenlerin yakınından ve Türkiye'den özür dilemediğini, belirterek, adını vermeden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı kastederek, "Kürtçe bir medeniyet dili midir? Türkçe medeniyet dilidir" sözüne atıfta bulundu. Tanrıkulu, "Şunu ifade edeyim, Başbakan bir taraftan, özür dilemedi, ölenlerin yakından, Türkiye'den özür dilemedi. Ama diğer taraftan da burda öğrenciler tutuklu. Bu ölümleri protesto ettikleri için tutuklu. Bu hükümeti proteso ettikleri için tutuklu ve olayı protesto ettikleri için tutuklu.

  Şimdi hangisi doğru? Hangisi hukuka uygun, hangi vicdana sığar? Bunun da görülmesi lazım. Başbakan Yardımcısı şunu ifade etmişti; Kürtçe ile ilgili olarak. Diyarbakır'a gelerek gözyaşı döken Başbakan Yardımcısı; 'Kürtçe medeniyet dili değildir' demişti. Ben de buradan kendisine sesleniyorum; Medeniyet dili kabul etmediği dilden sesleniyorum; Hem kendisine hem kabinesine hem de Başbakan'a sesleniyorum. Aynı cümleleri kendisine Kürtçe ifade ediyorum, 'Ayni kesi je kesira namine' (Kimsenin ahı kimsede kalmaz) bunu kabinelerine sorsunlar ne anlama geldiğini"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir